Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Botsvāna atrodas Āfrikas Dienvidu daļā, teritoriāli liela valsts, bet cilvēku mazapdzīvota. Tās teritorija ir 9 reizes lielāka kā Latvijā, bet iedzīvotāju skaits nedaudz mazāks, nepilni 2 miljoni. Iespēja redzēt plēsīgus un bīstamus dzīvniekus turpat degungalā, turklāt labākais ir tas, ka Botsvānas nacionālajiem parkiem neliek žogus apkārt līdzīgi kā Dienvidāfrikā un Kenijā – dzīvnieki te brīvi …

Botsvāna atrodas Āfrikas Dienvidu daļā, teritoriāli liela valsts, bet cilvēku mazapdzīvota. Tās teritorija ir 9 reizes lielāka kā Latvijā, bet iedzīvotāju skaits nedaudz mazāks, nepilni 2 miljoni. Iespēja redzēt plēsīgus un bīstamus dzīvniekus turpat degungalā, turklāt labākais ir tas, ka Botsvānas nacionālajiem parkiem neliek žogus apkārt līdzīgi kā Dienvidāfrikā un Kenijā – dzīvnieki te brīvi klīst un bieži iziet no parka teritorijas, tāpēc viesnīcās pie parkiem visur ir brīdinājumi, lai uzmanās no krokodīliem, begemotiem un ziļoņiem, kas regulāri ieklīst viesnīcas teritorijās.

Ģeogrāfija

Botsvāna ir valsts Āfrikas dienvidos uz ziemeļiem no Dienvidāfrikas. Valsts reljefs pārsvarā ir līdzens, lai arī vietām sastopami kalni, kur pat notiek kalnrūpniecības darbi. Valsts centrālos un dienvidrietumu rajonus aizņem Kalahari tuksnesis, savukārt ziemeļrietumus – pasaulē lielākā iekšzemes upes delta Okavango. Augstākais valsts punkts atrodas Tsodilo kalnos (1489m). Neraugoties uz tuksneša klātbūtni Botsvānas teritorijā, šajā valstī ir arī daudz lielu upju – Limpopo, Chobe, Okavango un Shashe.

Vēsture

1964.gada jūnijā Lielbritānija pieņēma priekšlikumu par demokrātisko pašpārvaldi Botsvānā.Valdības sēde tika pārcelta 1965.gadā no Mafikengas pilsētas Dienvidāfrikā uz jaunizveidoto Gaborones pilsētu.1965.gadā konstitūcija noveda pie pirmajām vispārējām vēlēšanām un neatkarību 1966.gada 30.septembrī. Seretse Khama, neatkarības kustības līderis, tika ievēlēts par pirmo prezidentu.

Klimats

Botsvānas zeme nav pārāk auglīga, jo lietus sezona šeit nav izteikti ilga. Taču tās relatīvi lielais augstums un ģeogrāfiskā atrašanās vieta ir par pamatu tam, ka Botsvānā valda subtropu klimats. Vasaras šeit ir ļoti karstas, sausā sezona ilgst no aprīļa līdz oktobrim (dienvidos) vai novembrim (ziemeļos). Sausās sezonas laikā valstī valda vējains un putekļains laiks.

Gaborone

Gaborone ir salīdzinoši jauna pilsēta. 1887. gadā angļi, kas kontrolēja mūsdienu Botsvanas teritoriju, netālu no vietas, kur mūsdienās atrodas Gaborones, uzcēla fortu. 1964. gadā angļi dibināja Gaboroni ar domu, ka tā būs viņu kontrolētās teritorijas galvaspilsēta. 1966. gadā Botsvana kļuva par neatkarīgu valsti un Gaborone — par tās galvaspilsētu. Līdz 1969. gadam pilsētas nosaukums angļu valodā bija Gaberones.

Botsvānas nacionālais muzejs

Botsvāna Nacionālais muzejs, kas pazīstams arī kā Nacionālais muzejs un mākslas galerija, atrodas Botsvānas galvaspilsētā Gaborone un ir daudz nozaru institūcija, kurā ietilpst Nacionālā Mākslas galerija un Octagon galerija, kā arī, kopš 2007.gada novembra – Nacionālais botāniskais dārzs. Tas parāda tradicionālās Botsvānas amatniecību un gleznas, un tā mērķis ir apbrīnot vietējo mākslinieku darbus.

Čobes nacionālais parks

Labākā vieta valstī kur vērot dzīvniekus un parku, kas lepojas ar vienu no lielākajām dzīvnieku koncentrācijām Melnajā kontinentā. Bet vislielākais parka lepnums ir ziloņi. Čobes nacionālajā parkā atrodas lielākā ziloņu populācija uz planētas, to te ir ap 120000. Skaitļi varbūt neko neizsaka, bet salīdzinājumam – parks ir 4 reizes lielāks par Ventspils rajonu, bet ziloņu te ir 8 reizes vairāk, tātad Čobē ziloņu ir divas reizes vairāk kā cilvēku Ventspils rajonā. Tāpēc Čobē nav jautājums vai laimēsies ziloni redzēt, jautājums ir cik desmitus ziloņu sanāks redzēt. Turklāt jebkur valstī var ziloņus redzēt, tie mēdz ieklīst viesnīcās, pilsētās, šķērso ceļus ārpus parku teritorijas, tie iet kur grib, tie ir pilnīgi brīvi un tie ir patiesie Botsvānas valdnieki. Mašīnai krustot ceļus ar ziloņu baru, nevalda labās rokas priekšrocības princips, šie giganti neapstājas un neviena ceļu nedod. Šeit mašīnai ir jāpiesargās un jādod ceļš, jo pretējā gadījumā Botsvānas valdnieki mašīnu var smagi apskādēt.

Tradicionālie ēdieni

Nacionālo ēdienu Botsvānā sauc Seswaa. Tas sastāv no gaļas sautējuma ar biezputru. Sautējums rodas vārot gaļu kopā ar sīpoliem un pipariem. Tādi ēdieni, kā piemēram, vērša aste ir ļoti populāra Botsvānā. To bieži pasniedz svētku laikā, taču, tā kā iedzīvotāji ir kļuvusi turīgāki, tā ir kļuvusi par regulāru maltīti. Arī uz rīsiem balstīti ēdieni kļūst populāri, bet tas ir vairāk saistīts ar Eiropas kultūru Botsvānā. Protams, ir arī tādi tradicionālie pārtikas produkti, kas ir nedaudz savādāki, piemēram, Mopane tārpi. Tie ir skaisti, daudzkrāsaini kāpuri, kas skaitās kā vietējā delikatese.