Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Pirms 165 miljoniem gadu sala atdalījās no kontinenta, dodot iespēju evolūcijai radīt vienu no dīvainākajām dzīvnieku un augu valstīm uz planētas. Tās daudzveidīgās ainavas ir grūti aprakstāmas un fotogrāfijās iemūžināmas. Šī zeme ir unikāla! Bet patiesībā vārds unikāls šķiet ir pārāk vienkāršs, lai aprakstītu tās dabu, dīvaino veģetāciju un smieklīgos, spalvainos un ne tik spalvainos …

Pirms 165 miljoniem gadu sala atdalījās no kontinenta, dodot iespēju evolūcijai radīt vienu no dīvainākajām dzīvnieku un augu valstīm uz planētas. Tās daudzveidīgās ainavas ir grūti aprakstāmas un fotogrāfijās iemūžināmas. Šī zeme ir unikāla! Bet patiesībā vārds unikāls šķiet ir pārāk vienkāršs, lai aprakstītu tās dabu, dīvaino veģetāciju un smieklīgos, spalvainos un ne tik spalvainos iemītniekus. Ne tikai Madagaskaras daba būtiski atšķiras no Āfrikas, bet arī tās iedzīvotāji, kurus mūsdienās sauc par malagašiem. Malagaši ir pirmo ieceļotāju pēcteči, kuri Lielajā salā ieradās pirms 2000 gadiem. Tie bija jūras ceļotāji no mūsdienu Malaizijas un Indonēzijas teritorijām, kas tirgojoties un kuģojot pa Indijas okeānu, nonāca līdz neapdzīvotajai Madagaskarai, atvedot līdzi rīsus un zināšanas par to audzēšanu terasēs. Tos pārsteidza ne tikai mūsdienās sastopamās sugas, bet arī daudzas citas, kuras diemžēl, pateicoties cilvēka nesaprātīgai rīcībai, jau ir izmirušas, piemēram, vairāk nekā trīs metrus garais ziloņputns vai pundurbegemoti.

Ģeogrāfija

Madagaskara sastāv no sešiem reģioniem ar ļoti dažādiem klimatiem. Dienvidrietumi ir sausākais Madagaskaras reģions. Madagaskara atrodas Indijas okeānā, dienvidaustrumos no Āfrikas un no kontinenta to atdala Mozambikas šaurums. 1580 km gara un 570 km plata, Madagaskara ir ceturtā lielākā sala pasaulē. Tās ievērojamākā pazīme ir krauja – kalnu grēda, kas stiepjas visa austrumu krasta garumā. Šī sala ir dabas mīļotāju paradīze. Tā ir mazapdzīvota, vairāk nekā divas reizes lielāka par Lielbritāniju, un tajā ir ne mazāk kā seši dažādi mikroklimati. Madagaskaras augstākais klans ir Maromokotro (2876 m).

Vēsture

Mūsdienu Madagaskaras iedzīvotāji jeb malagaši apvieno 18 atšķirīgas ciltis, kuras apdzīvo dažādus salas reģionus un kuru atšķirības novērojamas ne tikai izskatā, bet arī arhitektūrā un tradīcijās. Merinu cilts pārstāvji, kas apdzīvo galvaspilsētu un visattīstītāko centrālo salas rajonu, tiek respektēti visvairāk, tā kā to ādas krāsa ir gaišāka un mati taisnāki nekā citām ciltīm. Tie ir karaliskās dinastijas pārstāvji, kas no 17. līdz 20 gs. sākumam valdīja Lielajā salā un kuru valdniece 19 gs. bija ķertā karaliene Ranavalona I. Šīs slimās valdnieces 33 valdīšanas gadi ir visdrūmākais laiks Madagaskaras vēsturē, kad vietējie iedzīvotāji tika pakļauti genocīdam, spīdzināšanām un slepkavībām, kā rezultātā aptuveni ceturtā daļa salas iedzīvotāju zaudēja dzīvību. Kā rēgs klints galā virs galvaspilsētas Antananarivu paceļas nodegusī Ranavalonas I pils, no kurienes valdnieces hobijs bija mest zemē kristiešu misionārus.

Klimats

Madagaskara ir tropiska sala un tajā pamatā ir divas sezonas – lietus un sausā sezona. Lietus sezona ir no novembra beigām līdz aprīļa beigām. Šajā laika periodā ir lietusgāzes (musoni) un cikloni, kas skar salu. Sausā sezona parasti sākas maija sākumā un ilgst līdz oktobra beigām, novembrim. Vidējā dienas temperatūra svārstās no 25ºC augstienēs un līdz 30ºC piekrastes rajonos.

Antananarivu

Tūkstoš kareivju pilsēta ir Madagaskaras galvaspilsēta un lielākā pilsēta, kā arī Antananarivu provinces centrs. Pilsētu ap 1625. gadu dibināja karalis Andriandzaka. Zināma arī ar nosaukumu Tana, pārsteigs Jūs ar saviem rīsiem, piesārņojumu, Āzijas izskatiem, daudzajām kāpnēm līdz stāvas kalni, pilis, bruģētas ielas un baznīcas. Tas nav Āfrikā vai Āzijā, Madagaskara ir pilnīgi unikāls.

Nacionālais parks Andasibe – Mantadia

Parks atrodas salas ziemeļu daļā un tas ir apmeklētākais objekts visā Madagaskarā. Parks ir izveidots 1958. gadā  un tam ir vairāk kā 18200 hektāru vulkānu masīva, un lielāko daļu ietver mežs. Parkā mājvieta ir septiņām lemuru sugām, 73 putnu sugām, abiniekiem – čūskām, vardēm, gekoniem un hameleoniem. Viena no lemuru sugām ir Indri, ko Malagaši uzskata par svētu dzīvnieku. Tā ir lielākā un kolorītākā lemuru suga. Šīs sugas lemuri līdzinās mazam bērnam pandas kostīmā ar pārsteiguma pilnu sejas izteiksmi. Agrās rīta stundās tie skaļi kliedzot, iezīmē savu teritoriju un kliedzieni dzirdami pat 3 km attālumā. Malagaši Indri uzskata par svētiem dzīvniekiem, tāpēc to nogalināšana vai ēšana ir smags noziegums.

Nosy Be jeb Lielā Sala

Šī ir viena no populārākajām atpūtas vietām Madagaskarā ko īpaši ir iecienījuši franču un itāļu tūristi. Šeit stiepjas brīnišķīga pludmale, ir niršanas un zvejas iespējas, kūrorts piedāvā virkni izmitināšanas iespējas, nakts dzīvi un lieliskas brīvdienas uz eksotiskas tropiskas salas. Nosy Be jeb “Big Island” ir vieta, kur var izbaudīt sauli, jūru, smitlis, vērot lemurus, izbaudīt vaniļas smaržu un kaulēties vietējos tirgos.

Tradicionālie ēdieni

Madagaskaras pamatēdiens ir rīsi, ko vietējie māk pagatavot vairākos veidos. Rīsi ir kā pamatēdiens, kam kā piedava tiek ēsts zebu (vietējā liellopu gaļa), vai cūkgaļa, vista, krabji, zivis un kartupeļus. Madagaskara ir bagāta ar daudz un dažādiem augļiem, dārzeņiem un lielā cieņā ir karijs. Viens no nacionālajiem salas ēdieniem un uzkoda ir koba- rīsu, banānu un zemesriekstu pīrādziņš, kuru vajadzētu nogaršot katram iebraucējam, lai arī ar savu īpašo garšu visiem var negaršot. Vēl var nogaršot akoho sy voanio – vistas gaļas ēdiens ar rīsiem un svaigu kokosriekstu, foza sy hena – rīsu ēdiens ar krabjiem un cūkgaļu.