Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Alvas un sudraba zeme, visindiāniskā valsts pasaulē, tradīcijām un rituāliem bagāta, visaugstākais kalnu ezers-Titikaka, kurā peld pašdarinātas unikālas niedru laivas; viens no pasaules lielākajiem sālsezeriem- Ujuni, kas sausā laikā paliek gluds un spīdīgs kā ledus slānis, Saules un Mēness salas Titikakas ezerā- liekas, ka tieši šeit debesu spīdekļi svinējuši savas kāzas… Ģeogrāfiskais stāvoklis Bolīvija ir …

Alvas un sudraba zeme, visindiāniskā valsts pasaulē, tradīcijām un rituāliem bagāta, visaugstākais kalnu ezers-Titikaka, kurā peld pašdarinātas unikālas niedru laivas; viens no pasaules lielākajiem sālsezeriem- Ujuni, kas sausā laikā paliek gluds un spīdīgs kā ledus slānis, Saules un Mēness salas Titikakas ezerā- liekas, ka tieši šeit debesu spīdekļi svinējuši savas kāzas…

Ģeogrāfiskais stāvoklis

Bolīvija ir cietzemes ielenkta valsts Dienvidamerikas rietumu daļā, ieskauta starp centrālo Andu kalniem. Robežojas ar Argentīnu D, Paragvaju DA, Brazīliju A un ZA, ar Peru R un ZR, ar Čīli DR.

Valsts iesauka ir “ Pasaules jumta virsotne”, jo valsts lokalizējusies augstu virs jūras līmeņa.


Platība: 1 098 580 km2 ,t.i. 14 reizes lielāka par Latviju.

Galvaspilsēta: Sukre; valdības rezidence ir Lapasā (La Paz)

Iedzīvotāji: 9 119 152 (2007.gada jūlijs)

Nacionālais sastāvs: kečua (kečvi) 30%, mestizo jeb metisi 30%, aimari 25%, eiropeīdās rases pārstāvji 15%

Iedzīvotāju blīvums: 8,30 cilv./km2.

Valsts valoda: spāņu, kečua, aimaru

Reliģijas: katoļi 95%, protestanti 5%

 

Naudas vienība: boliviano (BOB)

Valsts pārvaldes forma: prezidentāla republika

Administratīvais iedalījums: 16 zemes

Zemākais punkts: Paragvajas upe 90 m v.j.l.

Augstākais punkts: Nevado Sajama 6542 m v.j.l.

Garākās upes: Gvapore, Mamore Beni

Lielākie ezeri: Titikakas(uz robežas ar Peru) un sālsezers Popo

Dabas resursi: alva, svins, cinks, sudrabs, dzelzsrūda, volframs, bismuts, dabas ainavas


Reljefs

Lielāko valsts daļu aizņem grūti pieejami kalni: Austrumkordiljera grēda valsts R un DR, un Altiplano grēda. Bolīvijas teritorijā ietilpst gan kalni, gan līdzenumi, gan tuksneši, gan stepe. Bolīvijas plakankalne ir tiešām augsta- ap 4000 m, bet nav tik plakana kā rāda nosaukums, jo vienā dienā jākāpj un jānolaižas vairāki simti metru. Šajā augstumā bez zāles nekas īpaši neaug un no dzīvniekiem ir pārsvarā lamas, kas šeit ir tik populāras kā govis un aitas Patagonijā

Klimats

Bolīvijas klimats ir ļoti daudzveidīgs – to ietekmē ekvatoriālā, subekvatoriālā un tropiskā klimata josla, tāpēc klimats dažādos valsts reģionos mēdz būt pat ļoti atšķirīgs. No novembra līdz martam visā valstī ir lietus sezona. Valsts galvaspilsētā ir vēsas ziemas, pat sniegs. Sausas sezonas laikā gaisa temperatūra ir mēreni silta, laiks ir saulains. Valsts zemienēs gaisa temperatūra ir augstāka, laiks ir karstāks. Vidējā gaisa temperatūra janvārī + 15°C, bet jūlijā + 24°C.

Nacionālie ēdieni

Bolīvijā kā jau kalnu zemē cieņā ir gaļas ēdieni. Gaļa parasti tiek pasniegts kopā ar rīsiem, kartupeļiem vai kāpostiem. Iecienītākā piedeva ir Ilajuha-asa mērce no tomātiem un pipariem. Saltenas ir bolīviešu vidū ļoti iecienītas smalkmaizītes ar dažādu dārzeņu, gaļas vai garšaugu pildījumu. Tawa-Tawas ir bolīviešu nacionālais gardums – ceptas mīklas sloksnītes ar medu un cukuru.

Apskates objekti

SUKRE

Galvaspilsētā apskatāmas daudzas skaistas katedrāles pat no 16.gs., piem., San Francisko baznīca. Interesants apskates objekts ir Museo de Oro – zelta muzejs, kurā apskatamas ekspozīcijas, kas stāsta apr Bolīvijas vēsturi un attīstību. Murillo muzejs – vēstures muzejs ar senu monētu kolekciju, ka arī ekspozīcijam par kolonistu laikiem Bolīvijā un valsts vēsturi. Tūristu vidū iecienīti ir arī Arhitektūras un Nacionālais Mākslas muzejs. Tomēr visinteresantākais un arī skandalozākais ir Kokaīna muzejs – tajā izstadītās ekspozīcijas stāsta par kokaīna nozīmi Bolīvijas dzīvē gan senos laikos, gan mūsdienās.
Santakrusa ir pilsēta, kurā lieliski saderas gan vēsturiskā daļa, gan modernas celtnes, gan skaistas dabas ainavas.

Sukre – Bolīvijas reliģijas un izglītības galvaspilsēta. To mēdz dēvēt arī par Bolīvijas dārzu pilsētu. Mierīga, klusa pilsētiņa, kurā atrodas baznīcas, muzeji un apskatāma interesanta arhitektūra, bet tas viss ir tik kompakti, ka izdarāms vienas dienas laikā.

Ievērības cienīga ir Sukres kapsēta ar daudziem maziem mauzolejiem. Sukrē tūristi parasti dodas mierīgās pastaigās, lai izbaudītu dabas ainavas vai arī apmeklē Sukres teātri. Sukres tirgus – Mercado de Brujas pazīstams ar suvenīriem un Bolīvijas nacionālajiem ēdieniem. Interesanta vieta ārpus pilsētām ir Titikakas ezers uz Bolīvijas un Peru robežas – ūdens ezerā ir safīrzils un tajā atrodas 2 salas Islas del Sol un Islas de la Luna, kas minētas leģendās par senajiem Titikakas ezers- visaugstāk kalnos izvietotais ezers. Pasaulē visaugstākais kuģojamais ezers.

Saules sala un senais inku templis Maynani atrodas ezera apkaimē. Mēness ieleja, Saules un Mēness salas ir tūristu visapmeklētākās vietas. Tā ir indiāņu svētvieta. Saka, ka salās esot mitinājušies dievi- pasaules radītāji. Saules sala- Isla de Sola-tiek uzskatīta par Saules dzimšanas vietu. Te notiek arī svētki tradicionālajā garā ar stabulēm, bungām, pūšamajiem instrumentiem, kuri piešķir īpašu kolorītu svinībām. Un tas nekas, ka vairākums Bolīvijas iedzīvotāju ir katoļi…Pie ezera atrodas arī senās indiāņu pilsētas Tiavanakas drupas.

Altiplano grēdā izvietojies sāļūdens ezers POPO. Bez tam Bolīvijā vēl ir viens no pasaules brīnumiem- UJUNI sāls ezers- viens no lielākajiem pasaules sāls ezeriem (spāniski to sauc salar). Tas ir izcils Bolīvijas lepnums ! Kad līst, tas izskatās kā normāls, bet sekls ezers. Kad vasara beidzas un sākas rudens (atšķirībā no Latvijas, rudenī tur līst mazāk), ezers nožūst un kļūst par labāko ceļu Bolīvijā (tikai 5% ceļu tur ir asfaltēti)! Ezera virsma kļūst par gigantisku zīmēšanas dēli, kur māksliniece daba uzzīmē četrstūrus, piecstūrus, sešstūrus un citus daudzstūrus. Ezers ir milzīga 100 km gara un 60 km plata virsma.Ezerā atrodas sala ar ironisku nosaukumu- Zivju sala, kaut arī zivju klātbūtne nav bijusi kopš ezera izveidošanās. Šajā salā aug 1000 gadu veci kaktus.

Lapasa tūristus sagaida ar strauju un aukstu nobraucienu no 4000 līdz 3600 metriem un ar ātru izmaiņu no Bolīvijas lauku vienkāršības un netīruma uz galvaspilsētas smalkumu.
Lapasa ir ļoti omulīga. Ielu tirgotāji aplido ielas , autobusu vadītāji skaļi izkliedz virzienus, augļu tirgotāji reklamē savu produkciju ar skaļruņiem.