Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Jamaika ir viena no trim salām Karību ziemeļos. Valsts nosaukums ir atvasināts no aravaku (aboriginal Indijas) vārda “Xaymaca”, kas nozīmē “zemes koksnes un ūdens”. Nosaukums atbilst īstenībai, jo valsts ir bagāta ar ūdenskritumiem, upēm, strautiem, mežiem, kalniem un auglīgiem līdzenumiem. Jamaika ir viens no viskaistākajiem ainavu reģioniem. Salas ziemeļu krasts ir bagāts ar koraļļu pludmalēm …

Jamaika ir viena no trim salām Karību ziemeļos. Valsts nosaukums ir atvasināts no aravaku (aboriginal Indijas) vārda “Xaymaca”, kas nozīmē “zemes koksnes un ūdens”. Nosaukums atbilst īstenībai, jo valsts ir bagāta ar ūdenskritumiem, upēm, strautiem, mežiem, kalniem un auglīgiem līdzenumiem. Jamaika ir viens no viskaistākajiem ainavu reģioniem. Salas ziemeļu krasts ir bagāts ar koraļļu pludmalēm un plašiem līdzenumiem, kur audzē cukurniedres, kokosriekstus un citrusaugļus. Dienvidu rajonā ir nelīdzenas krasta līnija un kalni iestiepjas jūrā. Salas centrālā daļa ir kalnaina un sipri mežaina, kur arī atrodas Blue Mountain.


Platība: 4’411 km2

Iedzīvotāju skaits: 2.65 milj.

Valsts iekārta: Neatkarīga valsts britu sadraudzībā

Galvaspilsēta: Kingstona (937’700, kopā ar piepilsētām)

Oficiālā valoda: angļu

Reliģija: kristietība (90%)

Spriegums tīklā: 110 V, 50 Hz

Naudas vienība: Jamaikas dolārs


Klimats

Jamaikā ir tropu klimats piekrastē un ir mērens salas iekšienē kalnu rajonos. Paši jamaikieši smej, ka viņiem nav ne vasaras, ne ziemas, ne pavasara, ne rudens. Tā vietā viņiem ir divas lietus sezonas – maijā, jūnijā, un no septembra līdz novembrim. Temperatūras gada laikā var variēt no 19°C līdz 32°C. Jamaikā visu laiku ir augsts mitruma līmenis. Jārēķinās, ka pastāv iespēja, ka salu var skart taifūni jeb viesuļvētras, taču tas notiek ļoti reti.

Kredītkartes

Vienīgais legālais maksāšanas līdzeklis ir Jamaikas dolārs, tomēr cenas bieži tiek izteiktas ASV dolāros, un tie tiek visumā labprāt akceptēti. Valstī var norēķināties ar praktiski visām izplatītākajām kredītkartēm un ceļojumu čekiem. Valūtu ir iespējamas apmainīt bankās, licencētos maiņas punktos un viesnīcās, taču viesnīcās kurss ir apmēra par 2% zemāks kā bankās. Valstī ir bankomāti, kuros iespējams noņemt naudu no starptautiskām kartēm.

Bankas

Banku piedāvātie valūtas maiņas kursi parasti ir līdz 5 % augstāki nekā viesnīcu piedāvātie maiņas kursi. Jamaikā biezi tiek piedāvats samainīt naudu melnajā tirgū, tomēr, ņemot vērā, ka valūtas maiņas kurss tajā nav daudz izdevīgaks, nav vērts riskēt.

Dzeramnauda: Lielākoties restorānos dzeramnauda jau ir pieskaitīta rēķinam 10 – 15 % apmērā no kopējās summas, ja tā nav pieskaitīta, pieņemts atstāt dzeramnaudu 10 % apmērā no kopējās rēķina summas.

Izmaksas

Jamaika salīdzinoši ir lētāka par citām Karību jūras salām, tajā pašā laikā tēriņu līmenis ir atkarīgs no katra ceļotāja izvēlētā ceļošanas stila. Ekonomiskajiem ceļotājiem jārēķinās ar 20-30 USD izmaksām dienā. Ja ir vēlme apmesties komfortablā viesnīcā un ēst tūristu ēstuvēs, tad ir jārēķinās ar vismaz 75 USD dienā. Ir jāpievieno papildus 50 USD, ja vēlaties noīrēt automašīnu. Kūrortos ar pilnu pakalpojumu paketi jārēķinās ar vismaz 300 USD. Īsumā – Jamaika ir atvērta visām ceļotāju klasēm, jebkurš tur jutīsies kā savējais. Cenas tirgos un ielas bodītēs ir noteiktas, tomēr tiek sagaidīta un pat ieteicama ir kaulēšanās. Tajā pašā laikā vēlams saglabāt labas manieres, jo kaulēšanās var kļūt pat skarba.

Muita

Apmeklētājiem ir nepieciešamas vīzas, personu apliecinošs dokuments (pase), kā arī ir vajadzīga biļete atpakaļceļam, rezervēta apmešanās vieta un pietiekami līdzekļi, lai varētu tur uzturēties.
Nacionālā virtuve: Jamaikas virtuve ir savdabīga un ļoti garšīga. Starp uzkodām var izcelt ķirbju pankūkas, Johny Cakes – ceptas klimpas. banānu biezputra, kukurūzas biezputra, banānu pankūkas, cepti maizeskoka augļi. Otrajos ēdienos dominē cūkgaļa, liellopu gaļa (vērša astes sautējums), vistas gaļa, protams, jūras veltes – zivis, sevišķi garšas kārpiņas kutinās grilēta zivs jamaikiešu gaumē. Saldajā ēdienā ikviens tiek aicināts mieloties ar burkānkūku, kakao kūku, banānkūku. Tam visam virsū uzdzerams ingveralus, burkānu sula, ķiršu dzēriens, mango lada – no mango, kokosriekstiem, ananāsiem, un kondensēta piena.

Apskates objekti

Jamaikai ir mūzikas mantojums, kas nācis no Āfrikas un Eiropas, un visvairāk atzītākie ritmi ir regeja mūzikas. Šīs skaņas izsaka personisko brīvību, neatkarību reliģiju un tenkas. Slavenākais kurš panāca šīs mūzikas popularitāti šajā valstī ir Bob Marley.

Kingstona ir Jamaikas galvaspilsēta, tā atrodas salas dienvidaustrumu daļā un tajā mīt 800 000 iedzīvotāju. Tiem, kurus interesē valsts kultūra un vēsture pilsēta obligāti jāapmeklē. Kingstona ir iecienīta vieta tūristu vidū, šeit ir restorāni, viesnīcas un bāri.

Zilie kalni (Blue Mountains) ir Jamaikas kalnains reģions un augstākais punkts valstī 2256 m. Uz apakšējā kalna nogāzēm tiek audzēta kafija. Kalnos ir liels mitruma daudzums un ir vēsāks nekā pārējā Jamaikā. Kalnos aug vairāk kā 500 puķu sugu, 65 orhideju sugas, augstu koku papardes, eikalipts un rododendri. Var sastapt kolibri un citu Jamaikas putnus.

Wassi mākslas galerija ir kā dārgumu lāde ar neparastu keramiku. Šī māksla aizsākās 1990. gadā, ko uzsāka trīs mākslinieki, bet tagad ar četrdesmit darbiniekiem un 19. gadu ilgu pastāvēšanu Wassi Art dizainparaugi izgrezno mājas visā pasaulē. Šie darbi ir unikāli, skaisti un atspoguļo Jamaikas kultūru.

Dunnas upes ūdenkrituma parks ir viens no valsts dārgumiem. Tā ir vide, kur jautri un relaksējoši pavadīt laiku visai ģimenei. Ūdenskritums ir pakāpenisks un apmēram 180 metrus augsts. Starp vertikālā krituma ir vairākas mazas lagūnas par kurām tūristi ir iecienījuši kāpelēt augšuo parka gida pavadībā. Ūdenskritumu ieskauj mežš, kas palīdz ūdeni saglabāt dzestru.

Delfīnu līcis ir viena no Jamaikas pievilcībām. Šeit ir iespēja peldēt kopā ar delfīnien un pat haizivīm. Peldēšana ar delfīniem, kam ir aizraušanās un mīlestība pret šo apbrīnojamo dzīvnieku. Iespēja izzināt karību haizivs evolūcijas noslēpumus. Šī ir vieta, kur jautri un daudzām aktivitātēm var pavadīt visu dienu. Ieeja ietver neierobežotu skaitu izlaidēm. Jūs varēsiet doties braucienā ar mini laivām, izpētīt airaujošo zemūdens pasauli un mijiedarboties ar eksotiskiem putniem, čūskām un iguanam pastaigā pa džungļiem. Atpūsties baltajās smilšu pludmalēs un nobaudīt slavenās jamaikas kafijas un iegādāties suvenīrus vai vietējos juvilierizstrādājumus.

Rožu halle lielā māja (Rose Hall Great House) ir pasaules klases brīvdienu kūrorts. Golfa un spa centrā ir 427 gernas telpas. Rožu halles pludmale atrodas minūtes attālumā no Rose Hall Great House, tā ir lieliska baltu smilšu pludmale ar palmām un kristāli zilu ūdeni. Tur var baudīt mūziku, dejas un tropu dzērienus. Plašs ūdens sporta piedāvājums: ūdens slēpošana, snokerēšana, vindserfings, kuģošana u.c. Tā ir lieliska vieta visai ģimenei.

Boba Mārleja muzejs (Bob Marley Museum) atrodas Kingstonā dzīvojamo māju rajonā. Muzejs ir izveidots viņa uzturēšanās vietā un ierakstu studijā un sniedz vērtīgu ieskatu par Marley dzīvi. Boba Mārleja mūzika pasaules popularitāti ieguva 1973. gadā. Mārlejs bija nozīmīgs vēstnieks par starptautisko mieru, rasu harmoniju un vienotību jamaikas politikā, un šis darbības rezultātā 1976. gadā viņa mājā tagadējā muzeja vietā notika vairāki slepkavības mēģinājumi. Kopš 1981. gada, kad 36 gadu vecumā viņš mira no vēža, viņa leģenda ir tikai augusi.

Castleton Botanical Gardens –  Botāniskais dārzs tika dibināts 1862. gadā un tajā ir vairāk kā 4000 augu un koku sugu,10 ha liela platība. Pastaigājoties var aplūkot neparastas koku sugas, ziedus un klausīties putnu dziesmās. Dārzs ir labi sagatavots un pievilcīgs piknika vietai.