Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Garā Baltā Mākoņa Zeme – tā šo valsti sauc maoru valodā. Miera, saskaņas, dabas gleznainuma caurausta, maoru kultūras apgarota un rituālo deju spēcināta, vulkānu sasildīta un geizeru apslacīta, „Gredzenu pavēlnieka” mistērijai kā radīta vieta, pēc filmas „Vaļu jātniece” tūristu vēl vairāk  ieinteresēta, nelidojošā putna – kivi un par Jaunzēlandes pūķi dēvētās ķirzakas – tuataras mājvieta, …

Garā Baltā Mākoņa Zeme – tā šo valsti sauc maoru valodā. Miera, saskaņas, dabas gleznainuma caurausta, maoru kultūras apgarota un rituālo deju spēcināta, vulkānu sasildīta un geizeru apslacīta, „Gredzenu pavēlnieka” mistērijai kā radīta vieta, pēc filmas „Vaļu jātniece” tūristu vēl vairāk  ieinteresēta, nelidojošā putna – kivi un par Jaunzēlandes pūķi dēvētās ķirzakas – tuataras mājvieta, kivi augļa audzēšanas lielvalsts, regbija kaislību pārņemta, savdabīga tuvināšanās sveicinoties – saberzējot degunus, Kuka kalna gleznainums un noslēpumainība, tik ainaviski dažādi, dabiski saglabāta un brīnumaina šī zeme  sagaida ikvienu ceļotāju.

Ģeogrāfija

Atrodas Dienvidu puslodē, starp Kluso okeānu R pusē un Tasmāna jūru R pusē, 1500 km attālumā no Austrālijas R daļā.  Z valsti apskalo Fidži jūra. Valsts sastāv no divām lielām salām: Ziemeļsala un Dienvidsala, kā arī no vairākām mazām salām, piemēram, Kermadeka, Četema, Niue salām. Abas lielās salas atdala 32 km platais šaurums.

Vēsture

Jaunzēlandes pamatiedzīvotāji ir maori. Viņi Jaunzēlandē ieradās apmēram pirms 1000 gadiem no Polinēzijas. Maori ir pārstāvēti arī valdībā, kas cenšas viņus nodrošināt ar vienlīdzīgām veselības aprūpes, izglītības un darba iespējām, kuras viņiem iepriekš bija liegtas.

Pētnieks Kupe, kurš, kā leģenda vēsta, pirmais atklāja Jaunzēlandi, nosauca jauno zemi par Aotearoa — Garā, baltā mākoņa zeme. Pirmais dokumentētais eiropietis, kurš atklāja Jaunzēlandi, bija dāņu jūrasbraucējs Abels Tasmans, kurš ieradās Jaunzēlandē 1642. gadā. Vairāk nekā pēc 125 gadiem kapteinis Džeims Kuks pieprasīja to Lielbritānijai un 1769. gadā izveidoja valsts karti.

Klimats

Jaunzēlandes dienvidos ir subtropu un mērenā temperatūra. Siltākie mēneši ir decembris, janvāris un februāris. Aukstākie — jūnijs, jūlijs un augusts. Vasarā vidējā temperatūra ir starp 20º — 30 °C un ziemā starp 10º — 15 °C. Ziemeļsalā visu gadu ir silts, mitrs klimats. Dienvidsalā ir vēsāks klimats, ziemā ir iespējams neliels sals.

Apskates objekti

Velingtona

Jaunzēlandes galvaspilsēta sākot no 1865.gada, tā atrodas Lembton – Harboras līča krastā, Ziemeļu salas dienvidos. „Vēju pilsēta”, kā to dēvē jaunzēlandieši, tika dibināta 1839.gadā nedaudz uz ziemeļiem no pašreizējās atrašanās vietas. Velingtona – osta un Kuka līcis, liels kultūras, tirdzniecības un rūpniecības centrs. Ļoti skaisti ir pilsētas dzīvojamie rajoni. Lielu popularitāti ir ieguvis Botāniskais dārzs.

Oklenda

Oklenda ir lielākā valsts pilsēta un tās finanšu centrs. Populāra ar regbija mačiem. Īpašs ir skats uz pilsētu no 328m augstā Debesu torņa. Pilsēta atrodas uz šauras zemes strēles starp diviem līčiem, tāpēc iesaukta par City of Sails – burātāju pilsētu. Oklendas muzejā atrodas pasaulē lielākā Polinēzijas un maoru mākslas kolekcija.  Coast to Coast Tours Ltd atrodas 30 minūtēs no Oklendas centra. Fermas tūre sastāv no aitu ganīšanas pieredzes un informatīvas tūres pa wilnas šķūni. Tāpat tiek piedāvātas pusdienas. Alpaca Farm Stay atrodas 20 minūtēs no Kraistčērčas lidostas. Šo fermu var apmeklēt lielāko gada daļu.
Oklenda un Velingtona ir divas pirmās pilsētas, kas  izveidoja zooloģiskos dārzus 19.gs. Pilsētas iepazīšanu vislabāk sākt no izdzisušā vulkāna One Tree Hill (Viena koka kalns) virsotnes vai Ēdenes kalna, no kuriem var redzēt gan Tasmānijas jūru, gan Klusā okeāna ūdeņus.

Tongariro nacionālais parks

Tongariro nacionālajā parkā, kas atrodas ziemeļu salā, kalnu virsotnes klāj sniegs, Rotoruā apkārtnes geizeri un dubļu peļķes, nebeidzamas zaļas pļavas, kas piekļaujas bieziem mežiem kalnu pakājēs, bet piekrastes veido bezgalīgas smilšu pludmales. UNESCO pasaules mantojuma sarakstā iekļauti 3 Jaunzēlandes rajoni – Tongariro nacionālais parks, Te-Vahiponamu dienvidrietumu apgabals un Jaunzēlandes subarktiskās salas. Ziemeļu salas rietumu piekrastē atrodas liela dienvidu puslodes osta – Kaipara – Harbora.

Rotorua

Rotorua pilsēta pārsteidz ar kūpošiem dīķiem un kanāliem sulīgi zaļajos parka zālienos.  Garaiņi ceļas gandrīz vai no katra pilsētas galvenās ielas moteļa pagalma- termālie baseini ir minimālā prasība skarbajā konkurences cīņā. Mākslas un Vēstures muzejs izvietots iespaidīgā Viktorijas laika celtnē, kur savu veselību atgūt un uzlabot jau izsenis brauc paši jaunzēlandieši. Tās ir īpašas peldes.  Maoru muzejs un saieta nams sniedz maoru kultūras baudījumu dziesmās un dejās. Te ir arī iespēja izbraukt ar amfībiju, apmeklēt SPA baseinus vai piedalīties citās aktivitātēs. Var gadīties, ka augstie viļņi liedz doties braucienā ar kanoe pa jūru un peldi Hotvoterbīčā (Karstā ūdens pludmalē). Jaunzēlandes aktīvais vulkānu reģions stiepjas no Baltās salas Plenty līcī līdz Ruapehu un Ngauruhoe kalniem centrālajā Ziemeļsalā. Šīs ģeotermiskās aktivitātes centrā atrodas Rotorua pilsēta ir Jaunzēlandes vecākais kūrorts. Ir iespējams piedalīties ekskursijās, kas aizvedīs līdz pat aktīvā vulkāna krāterim. Tā pat ir iespējams izpētīt neaktīvo vulkānu krāterus un to apkaimi.

Tradicionālie ēdieni

Jaunzēlande – viens no pasaules vadošajiem gaļas un piena produkcijas ražotājiem, tāpēc praktiski visu vietējo ēdienu pamatā ir jēra, liellopu un cūkgaļa. Tradicionālais ēdiens – zivs vai gaļa ar ceptiem kartupeļiem, kā arī bifšteks un rostbifs. Kā piedevas parasti izmanto kartupeļus un tās vietējo saldo paveidu – “kumara”. Citus dārzeņus parasti pasniedz salātu veidā.

Tradicionālais Jaunzēlandes deserts – putukrējuma torte ar augļiem, liels apaļš pīrāgs ar augļiem un saldo krējumu, dažādu veidu džemi un angļu stila sausie cepumi. No alkoholiskajiem dzērieniem priekšroka tiek dota alum, kas pēc kvalitātes tiek uzskatīts par vienu no labākajiem pasaulē. Populārākās šķirnes – “Lion Red”, “OB Natural”, “DB Draught”, “Speight”, “Canterbury Draught” u.c., pie tam dažas šķirnes tiek ražotas tieši pašā krogā, palīgtelpās, kur to arī pārdod.