Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Tik līdzena un pārtikusi valsts ar īstiem  viduslaiku cietokšņiem; pilsētās atradīsiet izcilas renesanses un baroka laikmetu celtnes, un  Brisele kā  viena no Eiropas jūgendstila galvaspilsētām, „Čurājošais puisēns” , izcilas kvalitātes šokolāde un daudzās mākslas galerijas- inteliģences un mākslas  šūpulis… Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Eiropas rietumu daļā. Ziemeļos robežojas ar Nīderlandi, austrumos – ar Vāciju, dienvidaustrumos- ar …

Tik līdzena un pārtikusi valsts ar īstiem  viduslaiku cietokšņiem; pilsētās atradīsiet izcilas renesanses un baroka laikmetu celtnes, un  Brisele kā  viena no Eiropas jūgendstila galvaspilsētām, „Čurājošais puisēns” , izcilas kvalitātes šokolāde un daudzās mākslas galerijas- inteliģences un mākslas  šūpulis…


Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Eiropas rietumu daļā. Ziemeļos robežojas ar Nīderlandi, austrumos – ar Vāciju, dienvidaustrumos- ar Luksemburgu un dienvidrietumos – ar Franciju. No rietumu puses Beļģiju apskalo Ziemeļjūra
Platība: 30 528 km2
Galvaspilsēta: Brisele
Iedzīvotāji: 10 392 226 (2007.gada jūlijs)
Nacionālais sastāvs: flāmi 58%, valoņi 31%, citi 11%
Valsts valoda: flāmu (holandiešu), franču, vācu
Reliģijas: katoļi 75%, citi 25%
Naudas vienība: eiro (EUR)
Valsts pārvaldes forma: federatīva parlamentāra monarhija
Zemākais punkts: Ziemeļjūra 0 m v.j.l.
Augstākais punkts: Signal de Botrange (Botranžs) virsotne 694 m v.j.l.
Garākās upes: Šelda un Māsa, kuras ietek Ziemeļjūrā


Galvaspilsēta Brisele

Brisele ir pilsēta Beļģijas centrālajā daļā. Beļģijas lielākā pilsēta un galvaspilsēta. Pašā Briseles municipalitātē ir tikai apmēram 143 000 iedzīvotāju, tomēr visā Briseles aglomerācijā, kas faktiski ir viena pilsēta, ir vairāk nekā miljons iedzīvotāju. Brisele bieži tiek uzskatīta par Eiropas Savienības galvaspilsētu, jo divas no trijām galvenajām ES institūcijām atrodas Briselē – Eiropas Komisija un Eiropas Savienības Padome. Brisele ir arī NATO galvenās mītnes vieta.

Klimats

Beļģijā ir siltas ziemas, ne pārāk karstas vasaras- ziemā vidējā gaisa temperatūra ir apmēram +10 ºC, vasarā tā nepārsniedz +23 ºC. Laiks bieži ir mākoņains, līdz ar to – lietains, jo klimatu ietekmē Atlantijas okeānā plūstošā siltā Ziemeļatlantijas straume. Nokrišņu visvairāk ir rudens un ziemas periodos. Ieteicams paņemt līdzi vējjaku, lietussargu un siltu džemperi rudens un ziemas periodā.

Nacionālā virtuve

Tā kā eiropieši ēd daudzveidīgu pārtiku, tad arī Beļģija slavena ar sviesta un siera ražojumiem, ar šokolādes izstrādājumiem. Valstī audzē arī tradicionālas lauksaimniecības kultūras – kartupeļus, dārzeņus augļus.

Beļģu ēdiens ir veidojies franču un flāmu virtuves ietekmē. Ļoti populāras ir zupas. Katram reģionam ir savas vietējās receptes. Raksturīgākais ēdiens ir gliemji ar ceptiem kartupeļiem, nieres ar paegļu ogām, karbonāde flāmu gaumē (pagatavota ar alu), pupiņu salāti ar speķa šķēlītēm etiķa mērcē, brūnā rīsu biezputra ar grauzdētu cukuru, svaigs zutis, cigoriņu salāti un redīsi ar sāli.

Virtuve Beļģijā ir slavena arī ar savām jūras veltēm tādām kā mīdijas, mulles (īpašas jūras gliemenes), kuras pasniedz lielās bļodās, vārītas vīnā ar dažādām mērcēm un garšvielām.

Beļģijas nozīmīgākie apskates objekti

Beļģija ir baudījums acīm – tās arhitektūra, pilsētas, pilis un parki sniedz izcilus piemērus visiem stiliem un laikmetiem. Viduslaiku mīļotājiem Briges vecpilsēta radīs laika mašīnas ilūziju, Lēvenes rātsnams, Briseles St. Mišela katedrāle sniegs citur reti gūstamus priekšstatus par gotikas akmens mežģīņu virsotnēm, savukārt vasarā notiekošie viduslaiku festivāli vērtīs iespaidus dzīvus un neaizmirstamus. Romantisks un izzinošs būs Buljonas, Dinantes, Namūras – īstu viduslaiku cietokšņu apmeklējums.

Beļģijas pilsētās jūs atradīsiet izcilas renesanses un baroka laikmetu celtnes, tomēr nepārspēts ir Briseles Grand Place. Brisele ir viena no Eiropas jūgendstila galvaspilsētām, kurā Rīgas Alberta ielas namu pazinējam būs interesanti aplūkot dabā jūgendstila meistara Viktora Ortas celtos namus. Mērdz teikt, ka Beļģija ir pilsētu zeme, tomēr tās daba savā nelielajā teritorijā, kas līdzinās tikai pusei no Latvijas, ietver visdažādākās ainavas – sākot no Flandrijas līdzenumiem ar vējdzirnavām, kanāliem virs jūras līmeņa un ciematu baznīcu torņiem līdz mežainajiem Ardēnu kalniem, aizām un līkumotajām upju ielejām Valonijā.

Beļģija ir Eiropas vēstures zeme. Pārsteidzoši tieša saikne starp pagātni un šodienu sajūtama, stāvot Vaterlo kurgāna virsotnē – vienas no Eiropā slavenākās kaujas piemiņas vietā gigantiskās Britu lauvas ēnā un veroties līdz apvārsnim plašajos labības laukos, kas pieredzēja Napoleona armijas sagrāvi tālajā 1812.gadā.

Māksla

Mākslas cienītājiem Beļģija ir kā muzejs zem atklātām debesīm. Briseles Karaliskajā  mākslas muzejā atrodas viena no lielākajām Brēgeļu dzimtas darbu kolekcijām, Antverpenē zinātājus piesaista Rubensa māja, Brigē – izcilā flāmu vecmeistaru darbu kolekcija. Bijušajās ogļraktuvēs pie Monsas tikko atklāts jaunākais Laikmetīgās mākslas muzejs ar īsu nosaukumu – MAC.

Mūzika

Beļģija ir mūzikas zeme. Briseles Karaliskā opera La Monnaie ik sezonu piedāvā virkni jauniestudējumu, kuros piedalās pasaules izcilākie mūziķi. Gentē, Brigē un Antverpenē darbojas Flāmu opera, savukārt Ljēžā – Karaliskais Valonijas operteātris. Briseles Mākslas pilī – Palais des Beaux Arts katrs no mums ar lepnumu var nereti ieklausīties Baibas Skrides un Kremerata Baltica  muzicējumā.