Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Dānijas ģeogrāfiskais stāvoklis atrodas Ziemeļeiropā, aizņem Jitlandes pussalu un 406 dažāda lieluma salu starp Ziemeļjūru rietumos un Baltijas jūru austrumos. Dienvidos robežojas ar Vāciju(68 km). Jitlandes pussalu un Skandināvijas pussalu atdal Skageraka , Kategata un Ēresuna (šaurākā vieta tikai 4 km plata) šaurumi. Starp salām: Lielais un Mazais Belts. Šaurumi ir ļoti svarīgi kuģu ceļi. …

Dānijas ģeogrāfiskais stāvoklis

atrodas Ziemeļeiropā, aizņem Jitlandes pussalu un 406 dažāda lieluma salu starp Ziemeļjūru rietumos un Baltijas jūru austrumos. Dienvidos robežojas ar Vāciju(68 km). Jitlandes pussalu un Skandināvijas pussalu atdal Skageraka , Kategata un Ēresuna (šaurākā vieta tikai 4 km plata) šaurumi. Starp salām: Lielais un Mazais Belts. Šaurumi ir ļoti svarīgi kuģu ceļi. Dānija ir vistālāk uz dienvidiem esošā Skandināvijas valsts. Dānijai pieder pasaules lielākā sala-Grenlande, kā arī Atlantijas okeānā esošās Farēru salas. Dānija tiek dēvēta par „ salu zemi”.


Platība: 43 094 km2

Galvaspilsēta: Kopenhāgena

Iedzīvotāji: 5 468 120  (2007.gada jūlijs)

Nacionālais sastāvs: dāņi, inuīti, farērieši, vācieši, turki, irāņi

Valsts valoda: dāņu

Reliģijas: luterāņi 95 %; citi kristieši (baptisti un katoļi) 3 %; musulmaņi 2%

Naudas vienība: Dānijas krona (DKK)

Valsts pārvaldes forma: parlamentāra monarhija

Administratīvais iedalījums: 12 āmtes, 2 pilsētu āmtes

Lielākās salas: Zēlande (te atrodas galvaspilsēta Kopenhāgena), Fīna, „dvīņu” salas: Lollana un Falstēra, Bornholma

Zemākais punkts: Lammefjords 7 m v.j.l.

Augstākais punkts: Īdingskovhejs 173 m v.j.l.

Garākā upe: Gūdeno 158 km

Lielākais ezers: Arresē ezers 40 km2


Dānijas Reljefs

Dāniju dēvē par vislīdzenāko zemi pasaulē. Tās augstākie kalni nesasniedz pat 200 m v.j.l. atzīmi. Jitlandes rietumu piekrastē vērojamas smilšu kāpas. Menas salā atrodas burvīgi skaistas balta krīta klintis, kas sniedzas līdz 100 m augstumam. Lielāko teritorijas daļu (65%) aizņem auglīgi līdzenumi, aramzemes. Ledājam atkāpjoties, te nogulsnējās bieza nogulumiežu sega, izņemot Bornholmas salu, kas ģeoloģiski saistīta ar Skandināvijas pussalu.

Klimats Dānijā

Klimats Dānijā ir maigāks un mitrāks, siltāks kā citās Skandināvijas valstīs. Ziemas vējainās, bez sala; vasaras-vēsas un lietainas, jo jūtama siltās Ziemeļatlantijas straumes ietekme. Gada vidēji ir 160 lietainas dienas- tātad gandrīz puse. Janvāra vidējā temperatūra ir +50C, jūlija: +200C. Tā kā laikapstākļi ir nepastāvīgi, ieteicams paņemt siltākas drēbes, vējjaku, lietussargu vai lietusmēteli.

Piesardzības pasākumi: nav īpašas prasības attiecībā uz vakcināciju.

Dānijas arhitektūra

Tāpat kā pārējās reģiona valstis, Dānija ir slavena ar savu arhitektūru. Dāņu arhitekti lieto vietējos būvmateriālus – cementu, ķieģeļus un koku, veidojot skaistas celtnes, kas harmoniski iekļaujas apkārtnē. Lai līdz minimumam samazinātu enerģijas zudumus, tiek izmantoti saules baterijas paneļi un efektīva siltumizolācija. Dānijā dizainam, īpaši mēbelēm, stikla izstrādājumiem, virtuves piederumiem un porcelānam, piešķir ļoti lielu nozīmi.

Apskates objekti Dānijā

Zēlandes sala

Zēlandes sala savu otro nosaukumu -Karaliskā sala – guvusi iespaidīgo piļu dēļ salas ziemeļu daļā: Kronborgas pils Helsingērā; Frederiksborgas pils Hillerēdā; Fredensborgas pils, kura ir karaliskās ģimenes vasaras rezidence. Roskilles pilsēta aicina iepazīt vikingu kuģu būvēšanas prasmi vikingu kuģu muzejā. Savukārt, Roskilles katedrāle glabā daudzu dāņu karaļģimeņu mirstīgās atliekas.

Kronborgas pils

Kronborgas pils Helsingērā tiek dēvēta par Hamleta pili. Kāds tai sakars ar angļu rakstnieka V.Šekspīra lugu „Hamlets”? Hamlets patiešām ir bijis un vēl pie tam kāds dāņu princis no Jitlandes, saukts par Amletu, un ir pieminēts kādā islandiešu sāgā. Te nu slejas šī prinča majestātiskā pils ar nocietinājuma mūriem. Pastāv uzskats, ka V.Šekspīrs ziņas par Kronborgas pili un tās iemītniekiem dzirdējis no angļu aktieriem, kuri šeit spēlējuši izrādes karalim un viņa galmam. Par lugas darbības vietu rakstnieks izvēlējies Dāniju un Kronborgas pili. Pils celta no sarkanajiem holandiešu ķieģeļiem. Pazemes pagrabi glabā dāņu nacionālā varoņa Holgera Danskes statuju. Leģenda vēsta, ka viņam vienmēr jāmodina dāņu tauta, kad zemei draud briesmas.

Kopenhāgena

Kopenhāgena ir varens tirdzniecības centrs ar kanāliem un ostu piestātnēm. Pilsētas nosaukums nozīmē „ tirgotāju osta”.  Kopenhāgenas simboli kļuvuši karaļa pils sargi sarkanbaltā tērpā ar milzīgajām lāčādas cepurēm galvā. Strēgeta ir pasaules garākā gājēju un iepirkšanās iela. Tivoli parks ar bangojošiem piekrastes kuģiem un atrakcijām atgādina jautru dabas spēli ar vēju un cilvēku darinātām lietām. Kopenhāgenas vidū atrodas Slotsholmenas sala ar Kristiansborgas pili, kurā sanāk Folketings un daļa ministriju.

Pilsētas austrumdaļā atrodas Amagēras sala, kuras līdzenā virsma bija piemērota Kastrupas starptautiskās lidostas būvniecībai. Tagad tā ir vieno lielākajām Eiropas lidostām.

Dānija – tiltu zeme

Dāniju pavisam pamatoti var saukt arī par tiltu zemi, jo daudzās salas savieno tiltu sistēma. Visgrandiozākais dāņu projekts sadarbībā ar zviedriem ir tilts un tunelis (autotransportam un dzelzceļam) pāri Ēresuna šaurumam. Autoceļš tika atklāts 2000.gada vasarā. Tilts ir 7,8 km garš, lielākais augstums virs ūdens ir 55 m, tuneļa garums 4 km un tikpat gara ir arī mākslīgā sala, kas ir pāreja no tuneļa uz tiltu. Tilts savieno Kopenhāgenu ar Zviedrijas pilsētu Malmi. No Malmes līdz Kastrupas starptautiskajai lidostai Dānijā var nokļūt tikai 20 minūtēs. Otrs dāņu brīnums ir 1997.gadā uzbūvētais tilts pāri Lielā Belta šaurumam, un tas savieno Fīnas un Zēlandes salu.

Zēlandi ar Falsteras salu savieno divi tilti: Strostēmes tilts (celts 1937.g.) un Farē vanšu tilts (1985.g.), kuru uzskata par vienu gleznainākajiem tiltiem Dānijā.

Fīnas sala

Fīnas salā Odenses pilsētā dzimis slavenais rakstnieks Hanss Kristians Andersens (1805-1875). Dānijas cilvēki un daudzi reģioni  ievīti rakstnieka pasaku un tēlu pasaulē. Rakstnieka mājā iekārtots  muzejs un liela viņa darbu bibliotēka dažādās valodās.

Fīnas teritorijas lielāko daļu aizņem aramzemes (80%), un salas ziemeļdaļa nosusināta ar dambju palīdzību. Te atrodas arī Munkebū kuģu būves rūpnīca. Arī Fīnā neiztrūkstoša ir pils. Te slejas renesanses stila Egeskovas pils (latviski- Ozolmežš), kas uzbūvēta uz mākslīgas salas 1554.gadā. Fīna glabā arī vienu no vecākajām ķieģeļu celtnēm Skandināvijā- Nīborgas pili.

Dvīņu salās Lollanā un Falstērā plešas dižskābaržu meži, lieliskas pludmales, te atrodas daudz muižu un piļu, ģimenēm šeit ir daudz lielisku atpūtas vietu. Piemēram, Knuthenborgas Safari parks un Falsteras ģimeņu parks. Lollanas centrā ir Maribū pilsētiņa -iecienīts tūrisma centrs.

Mazā Mēnas sala

Mazā Mēnas sala ir dāņu lepnums. Dabas pērles aicina makšķerniekus, biologus, ornitologus, ģeologus, arī burātājus un vienkārši dabas baudītājus. Salas austrumdaļā atrodas unikālās Mēnas klintis- baltā krīta veidojumi 10 km garumā gar jūras piekrasti. Varenais klinšu stāvkrasts sadalījies mazākos bluķos, kurus atdala gravas un aizas. Klinšu masīvu augstums pārsniedz pat 100 m. Katram klintsbluķim dots savs nosaukums. Par augstāko klinti uzskata 128 m augsto Droningestolens klintsbluķi.

Ja paveicas, tad skaidrā laikā no Mēnas klintīm ziemeļaustrumu virzienā var saskatīt Zviedrijas piekrasti (60 km attālumā); uz dienvidaustrumiem- Rīgenas salu Vācijā (55 km attālumā). 1 km no jūras stāvkrasta atrodas Lizelundas parks ar jauku, nelielu pili, kas tiek uzskatīta par vienu no dāņu 18.gadsimta šedevriem arhitektūrā. Tikai te var sastapt „norvēģu māju”, šveiciešu būdu”, „katoļu kapelu” un „ķīniešu tējas paviljonu”.

Dānijas arhitektūra un vikingi

Jitlandes pussalas ziemeļu rags Grēnens ir iemīļota dāņu atpūtas vieta. Olborgas pilsēta lepojas ar  Ziemeļjitlandes Mākslas muzeja ēku, ko projektējuši somu arhitekti A.un E. Ālto un dāņu arhitekts J.z.Bariels. Viena no lielākajām kuģu būvētavām Dānijā atrodas Frederikshavnā.

Jēlinga ir viena no vēsturiski nozīmīgākajām vietām, jo te apglabāti senie vikingu karaļi un saglabājušies rūnakmeņi. Īpaši nozīmīgi ir divi piemiņas rūnakmeņi, kas veltīti dāņu pirmajam karalim Gormam Vecākajam un viņa sievai Tīrai.

Orhūsas pilsētā atrodas Dānijas lauksaimniecības simbols – bekoncūka ar sivēniem strūklakas veidā. Tās autors ir tēlnieks M.Bodgilds

Rībes pilsēta vikingu laikā saukta par „vārtiem uz Skandināviju”.

Legolande

Gribi spēlēties? –Dodies uz Legolandi! Lego firma dibināta 1932.gadā, un sākumā tā ražoja tikai koka klucīšus.1968.gadā Bilunnā tika atklāta Legolande. Tajā viss veidots no lego klucīšiem, un tas kļuvis par vienu no apmeklētākajiem atrakciju parkiem pasaulē. Klucīšu veidotas parkā slejas dažādas populāras celtnes un atveidotas slavenas pasaules vietas. Ne jau velti Dānija nesen tikusi atzīta par otro pasaulē vislabāko vietu, kur augt bērniem. Bilunnā  legomāniem ik pēc 4 gadiem tiek rīkoti pasaules čempionāti trijās vecuma grupās.

Starp citu, vārds „ Lego” veidots no diviem dāņu vārdiem, kas nozīmē – ”spēlējies labi”!
Bornholmas salas ainavas apbur ikvienu ceļotāju. Salas dienvidu daļā ir smilšainas pludmales, savukārt pati sala ir klinšaina. Uz viršiem noaugušas klints un ložņājošu priežu izdaiļota salas ziemeļdaļā slejas Dānijas lielākās viduslaiku pils- Hammershusas- drupas. Salai raksturīgas īpatnējas  apaļas baznīcas tās centrālajā daļā. Bornholmas lielākās pilsētas Ronnes baznīcā altārgleznā atainots kuģis vētrainā jūrā, bet virs dievlūdzēju galvām šūpojas kuģa modelis kā izlūdzoties veiksmi braucieniem jūrā.