Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Grieķijā ir dzimusi demokrātija, filozofija, olimpiskās spēles, literatūras brīnumdarbi, komēdija un traģēdija, kā arī daudzi no Vidusjūras virtuves garšīgākajiem ēdieniem. Ģeogrāfija: Grieķija atrodas Eiropas dienvidos, Balkānu pussalas dienvidu daļā. Valsti apskalo Jonijas jūra, Egejas jūra un Vidusjūra. Valstij pieder 2000 salu arhipelāgs. Valsts robežojas ar Turciju, Albāniju, Maķedoniju un Bulgāriju. Augstākā virsotne ir Olimpa kalns – …

Grieķijā ir dzimusi demokrātija, filozofija, olimpiskās spēles, literatūras brīnumdarbi, komēdija un traģēdija, kā arī daudzi no Vidusjūras virtuves garšīgākajiem ēdieniem.


Ģeogrāfija: Grieķija atrodas Eiropas dienvidos, Balkānu pussalas dienvidu daļā. Valsti apskalo Jonijas jūra, Egejas jūra un Vidusjūra. Valstij pieder 2000 salu arhipelāgs. Valsts robežojas ar Turciju, Albāniju, Maķedoniju un Bulgāriju. Augstākā virsotne ir Olimpa kalns – 2917 m. Valts platība ir aptuveni 132 000 km2.

Reģioni: Grieķija atrodas Eiropas dienvidos, Balkānu pussalas dienvidu daļā. Valsti apskalo Jonijas jūra, Egejas jūra un Vidusjūra. Valstij pieder 2000 salu arhipelāgs. Valsts robežojas ar Turciju, Albāniju, Maķedoniju un Bulgāriju. Augstākā virsotne ir Olimpa kalns – 2917 m. Valts platība ir aptuveni 132 000 km2.

Valsts galvaspilsēta: Atēnas

Lielākās pilsētas: Atēnas, Tesaloniki, Pireas, Patrai, Peristeriona, Herakleiona, Larisa

Valsts sadalījums: 51 apgabalā un 1 autonomā apgabalā

Valsts iekārta: parlamentāra republika

Neatkarības diena: 1821. gada 25. martā no Ottomana impērijas

Klimats: Grieķijā ir tipisks Vidusjūras klimats – ar karstām un sausām vasarām un aukstām un mitrām ziemām. Temperatūra janvārī var svārstīties no 4 – 10 °C, jūlijā no 27 – 40 °C.

Laika starpība: Grieķija atrodas vienā laika joslā ar Latviju

Iedzīvotāju skaits: Valstī dzīvo gandrīz 11 miljoni iedzīvotāju

Etniskās grupas: Grieķi 93%, citi – 7%

Valoda: Grieķu valodā runā 99%, citās valodās – 1%

Reliģija: Grieķu pareizticīgie 98 %, musulmaņi 1.3%, citas reliģijas 0.7%


Grieķijas Apskates objekti

Ramnuntē – Amfiārija svētvieta un Nemezīdas templis. Viens no Grieķijas slavenākajiem kūrortiem ir Lutraki, kas pasaulē pazīstams ar savu dziedniecisko minerālūdeni, kurš ieguvis nosaukumu „dzīvais”. Noteikti vajadzētu apmeklēt Apolona tempļa drupas, Romas agoriju un teātri Korinfā, kā arī akropoli, Atēnas templi un svētvietas Lakedemonā jeb Spartā.

Delfi ir pasaulē slavena vieta, te atrodas Apolona templis, muzeji, slavenie „Sibillas akmeņi”. Pašā valsts dienvidu ragā Sinionā atrodas Poseidona un Atēnas templis. Pie Maratonas kūrorta, kur notika slavenā Maratonas kauja, Elevisinē ir saglabājušās Demetras tempļa drupas.

Atēnas

Grieķijas galvaspilsēta un valsts lielākā pilsēta – Atēnas. Viena no slavenākajām un tūristu apmeklētākajām pilsētām pasaulē. Tiek uzskatīta par Rietumu civilizācijas un demokrātijas šūpuli. Atēnu ievērojamākā vieta ir Akropole ar Partenona templi tajā.

Atēnās ir notikušas divas Vasaras Olimpiskās spēles: 1896. un 2004. gadā. 2006. gadā šeit notika 2006. gada Eirovīzijas dziesmu konkurss. Atēnas ir moderna metropole, kas vairākus tūkstoš gadus piedzīvojusi gan labklājības, gan tumsas laikus.

Mūsdienās tā ir moderna, bet tai pat laikā romantiska pilsēta ar pilnām ielām un laukumiem, krāsainiem veikalu logiem un klusām mazām alejām. Krodziņos un restorānos var izbaudīt jebkuru garšu, nakts klubos, bāros un diskotēkās var dzert un dejot visas nakts garumā.

Atēnas ir viena no vecākajām pilsētām pasaulē. Apskates vērta ir Akropole – senās Grieķijas simbols, kurā atradās templis, Pantenons, Jiontra teātris, Apterora templis.

Aeiropagora kalns

Aeiropagora kalnā atrodas Senās Agoras rajons. Ievērības cienīga ir arī vecpilsēta, Monastiraki laukums, Sintagmas laukums, Omonijas laukums, Aios Elefterios baznīca, Kapnikareja baznīca, gājēju iela – Ermu, Parlamenta ēka Zapioparks, Adriana arka, Antīkais stadions, Zeva templis, Hefesta templis, Nacionālās Akadēmijas ēka, Atēnu universitāte, Nacionālā bibliotēka, Nekropole, Romas agora, Sv. Apustuļu baznīca, Sv. Georgija baznīca un Pirejas osta. Atēnās ir 250 muzeji.

 

Peleponēsas pussala

Peleponēsas pussalā atrodas Hikēnas , tā ir pilsēta, kuru dibināja Persejs. Apskates vērts ir cietoksnis, muzeji, „Lauvas vārti”, „Agameninona kaps”, karaļu pili ar kapiem, zelta darinājumi. Olimpijā – Olimpisko spēļu dzimtenē – jāredz Pelopsa svētvietu, Hēras templi, Zeva orākulu, Palestru, stadionu un Nerona Triumfa arku. Uz milzīgas klints jūrā atrodas Monemvasia cietoksnis, kuru ar iepretī esošo Gefiras pilsētiņu savieno sens tunelis.

Agion Orosa – svēta vieta katram pareizticīgajam, te atrodas pirmais lielais klosteris – Lielā Lavra.

Grieķijas nacionālā virtuve

Grieķijas virtuve ir viena no populārākajām virtuvēm pasaulē. Tā ir īsta zemnieku un zvejnieku virtuve, kuras pamatā ir vienkāršas, veselīgas izejvielas. Ēdieni šeit ir garšvielām bagāti un aromātiski. Grieķijā ēdienus mēdz pasniegt nevis karstus, bet tikai siltus.  Svarīgu vietu grieķu uzturā ieņem zivis un jūras veltes. Viens no iemīļotākajiem grieķu ēdieniem ir souvlaki (jēra gaļas vai cūkgaļas šašliks), ka arī citi gardumi no gaļas, pagatavoti uz iesma vai oglēm.

Pirmie ēdieni (buljoni un zupas) Grieķijā nav īpaši pieprasīti. No karstajiem dzērieniem grieķi izvēlās stipru, aromātisku kafiju „ellinikos”, savārītu pēc tradicionālās austrumu receptes bez jebkādām piedevām. To ir pieņemts dzert maziem malkiem, un aizdzerot to ar ūdeni.

Runājot par tradicionālo grieķu virtuvi, noteikti jāatzīmē lieliskus konditorejas izstrādājumus, kuru aromāti piepilda visas Grieķijas pilsētu ielas. Visbiežāk te dzer alu vai „ouzo” (grieķu anīsa degvīns) un, protams, slaveno „recinu” – jaunu, neizturētu vīnu, nostādinātu uz skujkoku sveķiem, kuru atšķaida ar kokakolu.

Spanokopita – mīklas  kārtojums ar spinātu un fetas siera pildījumu.
Fasolada – gatavota  no tomātiem, pupiņām, burkāniem, selerijām un liela daudzuma olīveļļas.
Baklava – saldās  mīklas kārtas, pildītas ar riekstiem, cukuru, sīrupu un krustnagliņām.