Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Igaunija ir bagāta arī ar pilīm, kadiķu alvāriem, stārķu knābju klaudzieniem, dolomītu, dabas pirmatnību un nacionālajiem parkiem, kultūras un vēstures celtnēm, savdabīgo salu šarmu, čakliem un harmoniskiem cilvēkiem. Kur vēl tā smaržo kadiķi un glints stāvkrastus apskalo Baltijas jūras ūdeņi? Igaunija ir pretstatu un neierastu izjūtu zeme. Laukakmeņu, čalojošu ūdenskritumu un iespaidīgo stāvkrastu zeme, no …

Igaunija ir bagāta arī ar pilīm, kadiķu alvāriem, stārķu knābju klaudzieniem, dolomītu, dabas pirmatnību un nacionālajiem parkiem, kultūras un vēstures celtnēm, savdabīgo salu šarmu, čakliem un harmoniskiem cilvēkiem.

Kur vēl tā smaržo kadiķi un glints stāvkrastus apskalo Baltijas jūras ūdeņi? Igaunija ir pretstatu un neierastu izjūtu zeme. Laukakmeņu, čalojošu ūdenskritumu un iespaidīgo stāvkrastu zeme, no kadiķu laukiem rietumos līdz pat piektajam lielākajam Eiropas ezeram – Peipusam austrumos. Viduslaiku smarža Tallinas ielās.
Pavisam īpaša ir salu Igaunija –pusotrs tūkstotis lielu un mazu zemes pleķīšu Baltijas jūrā. Katrai no tām  ir savs likteņstāsts un šarms.


Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Ziemeļeiropā, Baltijas valstu ziemeļdaļā, Baltijas jūras austrumu krastā un robežojas ar Latviju dienvidos, Krieviju austrumos un Somiju ziemeļos. Pēc zemes platības Igaunija ir mazākā no Baltijas valstīm un no Eiropas valstīm par to mazākas ir Šveice, Dānija, Holande un Beļģija.

Platība: 45 227 km2

Galvaspilsēta: Tallina

Iedzīvotāji: 1 315 912  (2007.gada jūlijs)

Nacionālais sastāvs: igauņi 67,9%, krievi 25,6%, ukraiņi 2,1%, baltkrievi 1,3%, somi 0,9%, citi 2,2% (2000)

Valsts valoda: igauņu

Reliģijas: luterāņi , pareizticīgie

Naudas vienība: Igaunijas krona (EEK)=100 centi

Valsts pārvaldes forma: parlamentāra republika

Administratīvais iedalījums: 15 apriņķi

Lielākās salas: Sāremā, Hījumā, Muhu un Vormsas sala. Pavisam kopā Igaunijai ir 1500 salas.

Zemākais punkts: Baltijas jūra 0 m v.j.l.

Augstākais punkts: Munameģis 318 m v.j.l.

Garākā upe: Vehandu (162 km) un Pernu (144 km)

Lielākais ezers: Peipusa ezers 2670 km2

Piesardzības pasākumi: nav īpašas prasības attiecībā uz vakcināciju.


Igaunijas nacionālā virtuve

Tradicionālie igauņu ēdieni ir kartupeļi ar siļķi, skābēti kāposti, kartupeļu un miežu biezputra, kāpostu zupa ar pupām, miltu zupa, pupiņu zupa, siļķu zupa, kāpostu zupa ar aukstiem kartupeļiem, gaļas un pelmeņu zupa, skābeņu zupa, piena zupa ar olu, biešu zupa, alus zupa, asins pelmeņi, asins pankūkas, cūkas kāju galerta, kāpostu pīrāgs.

Saldie ēdieni ir maizes zupa, medus kūka, skābpiena pankūkas, cepti āboli, kefīra želeja ar ērkšķogām, skābpiena pankūkas un kama ēdieni.

Kama milti ir gatavoti no sasmalcinātiem miežu, rudzu, zirņu un auzu graudiem. Šos miltus var sajaukt ar jogurtu, pienu, kefīru, paniņām un lietot kā brokastu ēdienu. Var pievienot cukuru un ogas.
Igaunijā tradicionālie dzērieni ir kvass, kadiķogu dzēriens, alus un degvīns.

Igaunijas apskates objekti

Ūdenskritumi

Valsts populāra ar saviem ainaviskajiem ūdenskritumiem. Lielākie ir Jagalas (7 m) un  Keilas (Tallinas apkārtnē), Narvas un Baltijā augstākais vienpakāpju ūdenskritums – Valastes ūdenskritums, kas krīt no 24 m augstuma kā maza strūkla un pazūd dziļā iedobē. Nemmeveski ūdenskritums atrodas uz Valgajegi upes, un vasarā kāples augstums sasniedz 1,5 m. te bijušas senas ūdensdzirnavas. Netālu no šī ūdenskrituma atrodas kaskādveida Joaveski ūdenskritums, kas stiepjas 160 m garā posmā. Braucot uz Jegalas ūdenskritumu, pa ceļam var apskatīt Kostiveres karsta laukus, kur var vērot zemes iegruvumus pazemes u’deņu izskaloto iežu vietās. Izveidojušās piltuves vai iedobes. Parasti piltuves darbojas kā ūdensrijēji-atmosfēras ūdens vienkārši pazūd pazemē bez miņas.

Milži-laukakmeņi

Otra Igaunijas dabas bagātība ir lielie milži-laukakmeņi, kurus te atstājušas ledāju mēles, atkāpjoties uz ziemeļiem. Ehalkivi kā milzīgs olis guļ jūras krastā Kunda līcī. Majakivi dižakmens(trešais lielākais Igaunijā) savu vietu atradis Jumindas pussalā, bet Jaani-Toomma (viens no augstākajiem Baltijā) akmens-Perispeas pussalā. Kabelkivi akmens ir otrs lielākais pēc apkārtmēra Baltijas valstīs un atrodas Mūgas ciemā.

Tallina

Tallinas vecpilsētā var vēsturi baudīt, apskatot Domkalnu ar Tompea pili. Kalns ir 48 m augsts, un tā rietumu nogāzē (dzelzceļa stacijas pusē) slejas Patkulas kāpnes. Skaidrā laikā no Patkulu skatu laukuma redzama Sieviešu sala, un nevis Somija, kā daudzi domā. Doma baznīca ir vecākā no trim Igaunijas katedrālēm, kādas jebkad bijušas. Pie baznīcas sienām izstādīti ap 50 dižciltīgo baltiešu ģērboņi un daudzi v;el ir fondu glabātuvēs. Baznīcas grīda ir vienās kapu plāksnēs, te ir ap 300 apbedījumu. Tepat arī Domskola un Sv. Marijas ģilde.

Aleksandra Ņevska pareizticīgo katedrāles kupolus rotā guļoši pusmēneši ar krustiem. Tornī ir 11 zvani, arī Igaunijas lielākais zvans, kas sver 15 tonnas. Tornis Garais Hermanis nosaukts kanonizētā viduslaiku varonā Hermanā vārdā un ir augstākais Tallinā: 45,5 m augsts. Torņa smailē ved 215 pakāpieni.

Rātsnams ir vislabāk saglabājusies gotiskā rātsnama celtne Ziemeļeiropā. Torņa spicē vējrādis Vecais Tomass rāda ne tikai vēja virzienu, bet arī sargā pilsētu un ir tās aizbildnis. Sv. Gara baznīcu var pamanīt pēc vecākā ielas pulksteņa uz baznīcas sienas un baroka laika torņa. Tā zvans ir vecākais Eiropā.

Nigulistes baznīcā atrodas trīs no četriem viduslaiku mākslas darbiem: meistara Hermaņa Rodes 1481.g. Lībekā veidotais galvenais altāris, Marijas altāris (arī 15.gs.b.) un interjera slavenākais darbs – vācieša Bernta Notkes glezna “Nāves deja” (1490). Lielās  Ģildes nams dibināts 14.gs. un uzņēma vienīgi bagātus un precētus vietējos tirgotājus. Tas ir viens no izteiksmīgajiem gotiskās arhitektūras paraugiem Tallinā.

Melngalvju nama brālība pastāvēja tikai Baltijā. Tallinas Melngalvju nama fasāde ir izcils renesanses laika arhitektūras paraugs. Ieejas durvis saglabājušās no 17.gs. 40.gadiem un ir vienas no greznākajām Tallinā.
„Trīs māsas” ir viduslaiku dzīvojamo māju paraugs. Īpašu ievērību prasa divviru ozolkoka durvis. Kopš 2003.g. te ***** viesnīca „The Three Sisters” .

Tornī Resnā Margarita ierīkots Jūrniecības muzejs. Viru vārti ir vienīgā konstrukcija, kas saglabājusies no 15.gs.vidus. Kadriorgas pilī izveidots Ārzemju Mākslas muzejs. Pils ir Igaunijas izcilākais un autentiskākais baroka arhitektūras piemineklis, jo to projektējis itāļu arhitekts Nikolo Miheti. Kadriorgas pils parks ir iemīļota pastaigu un atpūtas vieta. Parka rietumu daļā ir gulbju dīķis ar rotondu.

Igaunijas mākslas muzeju KUMU atklāja 2006.g.17.februārī. Muzejs ir daļēji iebūvēts dolomīta klintī. No Narvas šosejas puses izcirsts garākais Igaunijas klinšu tunelis, lai varētu atgādāt mākslas darbus ar autotransportu.

Piemineklis bojā gājušajam krievu kuģim „Rusalka”(1893.g.) uzstādīts 1902.gadā par saziedotiem līdzekļiem.

Piritas osta tapusi par burāšanas sporta centru 1980.gadā par godu Maskavas Olimpiskajām spēlēm.  Zemūdeni „Lembit” vēl pirmas dažiem gadiem varēja apskatīt šeit, taču tagad tā ir nodegusi un atrodas Kopli ostā. 1936.gadā būvētā zemūdene tolaik bija modernākā pasaulē.

Tallina vēl piedāvā apskatīt Tallinas pilsētas muzeju, Televīzijas torni, Botānisko dārzu, Marjamae pili,  Zoodārzu un Brīvdabas muzeju. Jēlehtmes senkapi ir vecākie zināmie kapi Igaunijā – tie ir vēlā bronzas laikmeta kapi (8.–7.gs. p.m.ē.), un ietilpst Rebalas arheoloģiskajā liegumā.

Dienvidigaunija

Dienvidigaunija aicina ar saviem priežu mežiem, izjādēm, dabas neskartību, lauku mieru un klusumu, aizmirstot ikdienas rūpes, makšķerējot kādā mierīgā upes līkumā, pastaigājot pa meža takām vai izsildot kaulu kādā lauku pirtī.

Tartu

Dienvidigaunijas apskati veiksmīgi var sākt ar Tartu apskati. Sevišķu vietu Igaunijas vēsturē un izglītības sistēmā ieņem Tartu universitāte, kas dibināta 1632.gada 30.jūnijā ar Gustava Ādolfa pavēli. Pirms Latvijas Universitātes nodibināšanas Tartu universitāte bija vienīgā Baltijā.

Tartu ir otra lielākā pilsēta. Pilsēta tūristus piesaista galvenokārt ar akvaparku „Aura” . Vēl pilsētā var apskatīt vecpilsētu, Observatoriju, Rātslaukumu, Sv. Pētera un Pāvela katedrāles drupas, Jāņa baznīcu, botānisko dārzu, Tartu universitātes muzeju, Sporta muzeju, Ģeoloģijas muzeju, Zooloģijas muzeju, Mākslas muzeju.

Tartu atrodas iespaidīgas vecas kazarmas, no sarkanajiem ķieģeļiem celtā Sv. Jāņa baznīca, kas ir vecākā baznīca Igaunijā, nocietinājumu mūri, kurus cēluši iebrucēji krievi un zviedri, un daudzas citas apskates vērtas vietas.

Polva, Vora un Vīlande

Polvas un Voras apkārtni vajadzētu ietvert ikvienā ceļojuma maršrutā, jo tur vēl joprojām ir dzīves setu tradīcijas. Šī senā tauta saglabājusi savu valodu un kultūru daudzu gadsimtu garumā. Setu īpatnība ir krāsainajiem tautastērpi, apmetnes vietas, dziedāšana rūnu stilā. Setu ciematiņi ar koka būdiņām un mazajiem, kārtīgajiem dārziem sniedz iespēju justies kā pagātnē.

Lieliski var atpūsties Vaisikaholmas un Paralepa pludmalēs.

Vīlande piesaista ar viduslaiku pilsdrupām un parku, Veco ūdenstorni, Vīlandes muzeju, koka zirgu kolekciju, Augusta Kitzberga muzeju.  Vīlande atrodas Vircezera tuvumā.

Pērnava

Pērnava ir Igaunijas vasaras galvaspilsēta un kļuvusi kā kūrorts Pērnavas līča piekrastē. Apskates vērta ir arī Sv.Katrīnas un Elizabetes baznīcas, Rātsnams, Sarkanais Tornis, Tallinas vārti- Baltijā vienīgā saglabājusies fortifikācijas celtne;  17.gs ēkas, Lidijas Koidulas muzejs, Pērnavas muzejs. Veldzējošu peldi var gūt jaukajās pludmalēs, ūdensputnus un ostas dzīvi var vērot, ejot pa akmeņaino un līkumoto molu Pērnavas upes kreisajā krastā visai tālu jūrā. Pie mola piemineklis prāmja “Estonia” bojā gājušajiem. Tas ir kā milzu kārts galā pakārts zvans melnās dzelzs konstrukcijās. Prāmis nogrima Somu līcī ceļā no Stokholmas uz Tallinu 1994.g. 28.septembrī.

Viens no Pērnavas kūrorta simboliem ir Pērnavas dūņu dziednīca. Pērnava ir slavena ar daudzajiem parkiem. To ir 18, un padara pilsētu jo īpaši pievilcīgu atpūtniekiem karstajās vasaras dienās. Ranna parks ir pa ceļam uz pludmali un bagāts ar retām koku un krūmu sugām.

Ja brauc no Pērnavas uz Vilandes pusi, ieteicams apmeklēt  Somā nacionālo parku. Igauniski Soomaa nozīmē purvu zeme.

Ziemeļrietumigaunija

Viduslaiku pilis, eleganti atjaunotas muižas un gleznaini ūdenskritumi atrodami šajā 200 kilometru garajā teritorijā, kas plešas no Tallinas līdz Narvai .

Pilsēta Narva atrodas Igaunijas austrumos pie Krievijas robežas. Pilsēta stipri cietusi 2. Pasaules Kara laikā, tomēr saglabājusi savus galvenos apskats objektus – viduslaiku pili, Rātsnamu, pilsētas nocietinājumus, Krenholmas manufaktūras ēkas. Interesi piesaista arī Narvas pilsētas muzejs.

Šī senā teritorija, kas iezīmē upes robežu starp Igauniju un Krieviju, ir vieta, kur satiekas un sajaucas divas kultūras, radot apburošu austrumu un rietumu sajaukumu. Noslēpumainā Narvas pils izpletusies Narvas upes ielokā, ir šī reģiona raksturīgākais simbols, un piemineklis Igaunijas bagātajai un reizē arī traģiskajai vēsturei.

Narva Jēsū ir neliela kūrortpilsētiņa Somu līcī netālu uz ziemeļiem no Narvas. Te veiksmīgi var apvienot atpūtas un ārstniecības iespējas.

Ziemeļigaunija

Galvenie kurināmā resursi ir degslāneklis un kūdra. Degslānekli iegūst atklātās karjerās un šahtās valsts ziemeļaustrumu daļā: Kohtla-Jerves, Sompas, Kivieli, Sirgalas u.c. atradnēs. Tos izmanto elektroenerģijas ražošanai un ķīmiskajā pārstrādē. Kohtla-Jerves  izdedžu kalni izteikti iezīmē šī reģiona ainavu, jo veido milzīgus kalnus. Ja Munameģis šķiet tāds paugurs, tad savus spēkus pārbaudīt varēsiet šeit, kāpjot augstajā izdedžu kalnā.

Igaunijā ir Eiropā lielākās fosforītu iegulas, to krājumi sasniedz 6 miljrd. t. Igaunijā ir 64 pilsētas, lielākās – Tallina, Tartu, Narva, Pērnava, Kohtla-Jarve.

Lāhemā Nacionālais parks apvieno unikālu dabas ainavu kompleksu ar izrobotajiem un līčiem bagātajiem Ziemeļigaunijas krastiem, mitrainēm un mežu masīviem, dabas takām, un ir pasakaini jauka vieta aktīvai atpūtai. Te ir milzums laukakmeņu. Viru purva taka ir 3,5 km gara, un purva vidū slejas skatu tornis putnu vērošanai, ainavas baudīšanai. Kesmu zemesragā un tāda paša nosaukuma ciematiņā, kas saukt par „kapteiņu ciemu”, jo šeit darbojusies pēc Ainažu parauga dibināta jūrskola. Cara laika robežsardzes ēkā atrodas Jūras muzejs. Kesmu raga galā atrodas akmeņu kaudze, kas tiek saukta par „ Velna salu”. Ticējums vēsta, ka atnesot un noliekto kaudzē akmeni, piepildīsies jūsu vēlēšanās.

Igaunijas salas

Sāmsala

Lai nokļūtu uz Igaunijas lielāko un populārāko salu-Sāmsalu, jābrauc pāri mazākai, un ļoti skaistai Muhu salai.  Te atrodas Koguvas ciems, kurā ir rakstnieka Juhana Smūla memoriālā māja un Muhu muzejs. Te apskatāma arī strausu ferma, Ēmu dzirnavas un Muhu pilskalns, Sv. Katrīnas baznīca.

Sāmsalu un Muhu salu savieno Veikevena dambis, kas kas ir vienīgā šāda veida būve Baltijā. Sāmsalas galvaspilsēta ir Kuresāre. 1840.g. tika atrastas ārstnieciskās dūņas, un Kuresāre kļuva par kūrortu. Ugunsdzēsēju māja atrodas pa kreisi no Rātsnama, celta 18.gs., tagad – tūrisma informācijas centrs. Tirgus laukumā līdzās ikdienas precēm te tiek tirgoti suvenīri no kadiķa, marmora un arī adījumi. Pretī Rātsnamam, blakus tirgum atrodas vēsturiskā 17.gs. t.s. Svaru māja.

Kuresāre

Kuresāres Bīskapa pils ir Baltijas valstīs vislabāk saglabājusies viduslaiku pils. Būvēta 14.gs. 3. ceturksnī iepriekšējā cietokšņa vietā, no kura saglabājies tikai Garā Hermaņa tornis, kas tika iekļauts konventa tipa pils ansamblī. Dolomīti būvēšanai piegādāti no 13 km attālajām Kārmas raktuvēm. Pilī atrodas Sāremas muzejs, mākslas galerija, lauvu bedre, un kāds nezināms bruņinieks, kas bijis iemūrēts pils mūros. Sarkans galds, uz galda māla tējas krūze, dažas maizes drupačas-viņam stāvējuši priekšā jau vairākus simtus gadu.

Panga

Noteikti būtu jāapskata Pangas klintis salas ziemeļos, Viki ciematu ar dzirnavām, Vidumē rezervātu un Vilsandi nac. parku, kuros sastopama trešā daļa valsts augu. Kāli meteorītu krāteris rosinās aizdomāties par globālām lietām un norisēm. Serves pussalā var sameklēt laimes akmentiņus-ar caurumiņu, un pat veselu sauju. Līdz Latvijas piekrastei šeit ~29 km. Serves pussala aiz bākas beidzas ar aptuveni kilometru garu zemesstrēli, kas kā zemūdens sēklis turpinās vēl 5 km.
Anglas ciemā ceļa malā rindā stāv 5 vējdzirnavas, kas palikušas no kādreizējām 9. Tās celtas 1910.g. un 1913.g., lielās holandiešu tipa – 1927.g.

Hījūmā un Kihnu sala

Hījūmā sala – salas simbols ir Kepu bāka – trešā senākā darbojošās bāka pasaulē un  Kerdlas meteorīta krāteris – diametrs ap 4 kilometri. Salas galvaspilsēta ir Kerdla – piemiņas vieta prāmja „Estonia” bojāgājušajiem- zvans skan brīžos, kad ir tikpat stipra vētra, kāda bija nelaimīgajā 1994. gada 28. septembra naktī. Hījumā salas ziemeļos pie Tahkunas bākas atrodas vistuvākā vieta uz sauszemes no prāmja “Estonia” nogrimšanas vietas. Ristime ir savdabīgs Krusta kalns Hījumā salā.

Tikai Kihnu salā iedzīvotāji nēsā arī ikdienā nacionālos tautas tērpus, ceļ godā rokdarbus un kopj igauņu paražas.