Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Eiropas A daļā, un aizņem plašu teritoriju starp Baltijas jūru Z un Karpatu kalniem D. Austrumos valsts robežojas ar Vāciju un Čehiju, ZA ar Slovākiju, dienvidos ar Slovākiju un Ukrainu, rietumos ar Baltkrieviju, un ZR-ar Lietuvu un Krievijas Kaļiņingradas apgabalu. Platība: 312 685  km2 Galvaspilsēta: Varšava Iedzīvotāji: 38 518 241 Nacionālais sastāvs: …

Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Eiropas A daļā, un aizņem plašu teritoriju starp Baltijas jūru Z un Karpatu kalniem D. Austrumos valsts robežojas ar Vāciju un Čehiju, ZA ar Slovākiju, dienvidos ar Slovākiju un Ukrainu, rietumos ar Baltkrieviju, un ZR-ar Lietuvu un Krievijas Kaļiņingradas apgabalu.


Platība: 312 685  km2

Galvaspilsēta: Varšava

Iedzīvotāji: 38 518 241

Nacionālais sastāvs: poļi 96,7%, vācieši 0,4%, baltkrievi 0,1%, ukraiņi 0,1%, citi 2,7%

Valsts valoda: poļu

Reliģijas: katoļi 89,8 %, austrumu pareizticīgie 1,3 %, protestanti 0,3 %, citi 8,6 %, (2002)

Naudas vienība: zlots (PLZ)

Valsts pārvaldes forma: parlamentāra republika

Zemākais punkts: līdzās Raczki Elblaskie -2 m z.j.l.

Augstākais punkts: Rusi kalns 2499 m v.j.l.

Lielākais ezers: Sņardvijs

Garākās upes: Visla, Odra

Klimats: mēreni kontinentāls klimats. Klimata atšķirības ir izteiktas ielejās un kalnos. Ziemas ir maigas, ar biežiem atkušņiem, vidējā janvāra temperatūra ir no-2 ºC līdz – 4 ºC. Polijas a daļā ziema ir gandrīz par mēnesi garāka nekā R daļā. Vasaras siltas un saulainas, jūlija vidējā temperatūra ir + 19ºC. Nokrišņiem bagātākie gadalaiki ir rudens, kad pastiprināti līst lietus, un pavasaris, kad kūst kalnu ledāji. Ilgo un silto laiku rudenī ar lapu zeltu ielejās ir vērts redzēt un izjust. Tā kā laikapstākļi tad ir nepastāvīgi, ieteicams paņemt siltākas drēbes, vējjaku, lietussargu vai lietusmēteli. Valsts D daļā ir kalnu klimata iezīmes.


Nacionālā virtuve

Daudzveidīga un oriģināla, radniecīga krievu un ukraiņu virtuvei. No gaļas ēdieniem populārākie ir šķiņķis ar mārrutkiem, slavenās desas, teļa cepetis, žāvēta krūtiņa ar ceptiem kartupeļiem, teļa smadzenes ar zaļumiem. Polija ir arī zupu zeme – kāpostu zupa „Kapusnjak”, dārzeņu zupa „Botvinka”, krējuma zupa „Zurek”, zosu asins zupa. Populāri ir arī zivju ēdieni – cepta līdaka, cepta zivs ar mārrutkiem, siļķu salāti, karpa poļu gaumē. Populāras ir arī sēnes – ceptas, sālītas, marinētas. Tradicionālais dzēriens ir šņabis, populārs ir arī alus. No bezalkoholiskajiem dzērieniem populārākie ir kvass, ķīseļi, upeņu un jāņogu sula.

Vēsture

Polijas vārds ir cēlies no poļu ciltīm. Jau viduslaikos tās bija apvienojušās un izveidojušas varenu valsti. Apvienojoties ar Lietuvas valsti tā kļuva par noteicējvalsti Eiropas austrumos. Valsts stipri cietusi 1. un 2. pasaules karā, pārdzīvojusi sociālisma laikus un visbeidzot 1989. gadā kļuva par demokrātisku republiku.
Valsts galvaspilsēta Varšava – karaļpils, Lazenku pils, Vilanovas pils, Viduslaiku bastioni, Tirgus laukums, Sirēnas strūklaka, Sigismunda II piemineklis, Vecpilsēta, Sv. Jāņa katedrāleTriju krustu laukums, Nacionālais teātris, Nacionālais muzejs.
Lodza ir otra lielāka valsts pilsēta – Mākslas muzejs, pilsētas Vēstures muzejs, Poznaņskas pils, Sv. Kostkas katedrāle, tekstilrūpnīcas, parki un pilis.

Krakova ir trešā lielākā pilsēta, un ir viena no krāšņākajām Eiropas pilsētām, pilsētā atrodas skaistā Vāveles pils, apskates vērta ir vecpilsēta, Grunevalda kaujas vieta, Jagelas universitāte, akvaparks „Park Wodny”, valdnieka Kazimira Lielā universitāte, Floriāna tornis, Sv. Pētera un Pāvila baznīcas, Tirgus laukums, viduslaiku nocietinājumi, Krakovas Vēstures muzejs, Jūdaisma muzejs, Rātsnams, Šedevru muzejs, Etnogrāfiskais muzejs, Dabas muzejs, Polijas Aviācijas muzejs.
Velička ir senākais sālsraktuvju apstrādes centrs, iekļauts UNESCO mantojumā, sāls veidojumi, pat sāls baznīcas.

Čenstohva ir Polijas reliģiskais centrs , tajā atrodas klostera komplekss, Jasnoguras bazilika. Vadovice ir Romas pāvests Jāņa Pāvila II dzimtā pilsēta.

Gdaņska – vecpilsēta, Marijas baznīca, Rātsnams, Tirgus laukums, Motlavas krastmala, Neptūna strūklaka, Nacionālais muzejs, Polijas jūras muzejs, Birža ēka.

Sopota ir viena no prestižākajām Baltijas kūrortpilsētām, pilsētā atrodas pats garākais mols Eiropā.
Gdiņa ir viena no lielākajām Baltijas jūras ostām, apskates objektu ir maz, jo pilsēta ir jauna, bet pilsētā ir daudz muzeju – Kara-jūras muzejs, pilsētas muzejs, Jūras muzejs. Poznaņa ir Lielpolijas galvaspilsēta, apskates vērti ir Rātsnams, Tirgus laukums, Sv. Jana Nepomucka piemineklis.

Kornika – liela pils, muzejā senlaicīgo mēbeļu kolekcija, viens no lielākajiem dendroloģiskajiem parkiem Polijā.

Ščecina – sena tirgoņu pilsēta, ievērības cienīgas ir vecpilsēta, Piejūras Kņazu pils, Rātsnams, Nacionālais muzejs, Sv. Pētera un Pāvila baznīca, Sv. Jāņa Evaņģēlista baznīca, Sv. Jakuba katedrāle. Ļublina ir viena no valsts vecākajām pilsētām – pils, Pilsētas aizsargmūri un torņi, katoļu universitāte, Vecpilsēta, Krakovas vārti, Rātsnams, Trojas tornis.
Gerložā atrodas „Wolfsshanze” – Ā. Hitlera mītne 2. pasaules kara laikā. Vroclava ir viena no vecākajām pilsētām valstī – Jāņa Kristītāja baznīca, Sv. Bartolomeja baznīca, Rātsnams, Universitāte, Pilsētas Nacionālais muzejs, bijusī karaļpils, Sv. Elizabetes baznīca. Malborka – lielākā ķieģeļu pils Eiropā.
Olština ir Vārmija – Mazūrijas galvaspilsēta – cietoksnis, Rātsnams, Doma baznīca.

  • Osvemnica – 2. pasaules kara upuru piemiņas memoriāls.
  • Oliva – baznīca ar lielākajām koka ērģelēm Eiropā.
  • Lidzbarka – Vārmija bīskapa pils, kura ir viens no valsts aizsargājamajiem pieminekļiem.
  • Zakopane ir ziemas kūrortpilsēta, ar pacēlāju var pacelties kalnos, pilsēta atrodas Tatru nac. parkā.
  • Sžirka ir otrs populārākais slēpošanas kūrorts, šeit atrodas Vislas upes izteks, baznīca, krodziņi, pacēlājs, bodītes.
  • Žywiec ir lielākā un senākā Polijas alus darītava.

Polijas Nacionālie parki

Polijā ir ļoti daudzveidīga un skaista daba un valstī ir izveidoti daudzi nac. parki. Vieni no populārākajiem ir Šibiagorskas nacionālais parks – kalnains apvidus ar augstāko virsotni Babia Gora 1725 m augsta. Biabowieza nac. parks – atrodas pie Baltkrievijas robežas, ar bagātīgu augu un dzīvnieku valsti, šeit ir sastopami bizoni. Pieniny nacionālais parks atrodas Pieniny kalnos, pie Slovākijas robežas. Bieszczady nacionālais parks – tas ir 3 lielākais Polijā, kalnains apvidus ar upju ielejām un bagātīgu floru un faunu. Slawonski nacionālais parks – atrodas Baltijas jūras piekrastē, iekļauts UNESCO un ir aizsargājams biosfēras rezervāts. Wobin nacionālais parks – Klinšaina Baltijas jūras piekraste, Odras upes delta, jaukto koku meži, dzīvnieku un putnu daudzveidība. Vartas upes deltas nacionālais parks– putnu barošanās vietas un to daudzveidība. Kampinos nacionālais parks– lieli mežu masīvi, alņi lūši, mežacūkas u.c. dzīvnieki. Biebrza nacionālais parks – atrodas pie Baltkrievijas robežas , bagāts ar purviem, daudzveidīga putnu , rāpuļu un zīdītāju valsts.