Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Tāpat kā pasaulē bieži jauc Latviju ar Lietuvu, tā arī putro Slovākiju ar Slovēniju — mēs, latvieši, tajā skaitā. Savukārt vecāka gadagājuma ļaudīm nereti Slovākija asociējas ar Čehoslovākiju, bet šādas valsts nav jau deviņus gadus. Īstiem kalnmīļiem Tatros ir ko darīt vismaz divas nedēļas, arī bērniem un pensionāriem. Jo kalnos kāpj ne tik daudz ar …

Tāpat kā pasaulē bieži jauc Latviju ar Lietuvu, tā arī putro Slovākiju ar Slovēniju — mēs, latvieši, tajā skaitā. Savukārt vecāka gadagājuma ļaudīm nereti Slovākija asociējas ar Čehoslovākiju, bet šādas valsts nav jau deviņus gadus.

Īstiem kalnmīļiem Tatros ir ko darīt vismaz divas nedēļas, arī bērniem un pensionāriem. Jo kalnos kāpj ne tik daudz ar kājām, kā ar galvu — kalnos kāpšana ir diezgan īpatnējs fiziskās atpūtas veids. Kalni nav vienīgais, ar ko slovāki lepojas. Viduslaikos cauri šai zemei gāja tirdzniecības ceļš no austrumiem uz rietumiem, kas veicināja daudzu apdzīvotu vietu uzplaukumu, sevišķi tas sakāms par 15. — 16. gadsimtu, kad radās vairākas pilsētas. Lielākoties tajās joprojām valda senatnes elpa, jo industrializācija un tai sekojošā pārapdzīvotība un guļamrajonu izveide vairākumam pilsētu gājusi secen. Daudzi dzīvo labi koptās vairākus simtus gadus vecās ēkās.

Ģeogrāfija

Valsts atrodas pašā Eiropas centrā, ar kaimiņvalstīm to savieno Donavas upe. Karpatu kalni klāj valsts ziemeļdaļu un ietver Augstos Tatrus, kas ir populāra slēpošanas vieta un kur atrodas visaugstākais punkts valstī — 2655 m augstā Gerlaha smaile. Donavas ielejas zemienes ir auglīgs lauksaimniecības reģions, kurā audzē kviešus, miežus, kartupeļus, cukurbietes, augļus, tabaku un vīnogas.

Vēsture

5.gs. p.m.ē. Slāvu ciltis apmetās tagadējā Slovākijas teritorijā. 833. gadā Morāvijas princis ieņēma Nitru un nodibināja Lielo Morāvijas impēriju, kura 863. gadā pēc brāļu un misionāru Kirila un Meteodiusa Tčesaloniku ierašanās pievērsās ticībai. 907. gadā Lielā Morāvijas impērija politisku intrigu un ungāru invāzijas rezultātā sabruka. 1018. gadā visa Slovākija tika pievienota Ungārijai un tā tas palika uz veseliem 900 gadiem, kaut arī Slovākijas austrumu reģions no 1412. līdz 1772. gadam piederēja Polijai. Austroungārijas impērijas dibināšana 1867. gadā deva Ungārijai autonomiju pār Slovākiju no 1867. līdz 1918. gadam. Pēc 1. Pasaules kara Slovākija un Čehija apvienojās un izveidoja Čehoslovākiju. Laika gaitā Vācija lika dažādus šķēršļus šai apvienībai. Vēlāk Slovākija nonāca komunisma rokās. Tikai 1989. gadā slovaki atbrīvojās no komunisma un 1993. gadā pasludināja neatkarīgu Slovākijas republiku. Šodien Slovākija ir viena no ES kandidātvalstīm.

Klimats

Mēreni kontinentāls, janvāra vidējā temperatūra ir –2 ºC, jūlija vidējā temperatūra +18 ºC. Kalnu rajonos raksturīgs augstkalnu klimats ar zemākām temperatūrām vasarās un sniega segu virsotņu ieplakās visu gadu.

Bratislava

Bratislavas, Slovākijas galvaspilsētas ar tālu demogrāfisko pagātni, senākās pēdas sastopamas jau 9.gs. un līdz pat 20. gadsimtam slovāki bija tikai maza daļa no visiem pašreizējās Slovākijas teritorijas iedzīvotājiem, un tikai pēc II Pasaules kara slovāki kļuva par dominējošo etnisko grupu Slovākijā, taču tika iekļauti Čehoslovākijas apvienībā, kas nenozīmēja suverēnu vienumu. Pēc 45 gadiem abas valstis šķiras un slovāki beidzot bija paši savas laimes kalēji. Nav nozīmes, vai brauciena mērķis ir kultūras pieminekļu apskate vai izklaide, pilsēta jūs nepievils.

Beļanskas pazemes alas

Vairāku kilometru gari eju labirinti, dabīgas pazemes velves un zāles ar kaļķakmens un ledus stalaktītiem un stalagmītiem, maziem pazemes ezeriņiem, klintīm. Stalagmītu nosaukumi ir dažādi – no cēlā Augstā Doma un Pizas torņa līdz Sievasmātes mēlei, Ledus krodziņam un Hamburgeram. Beļanskas alas atklātas tikai 1881. gadā. Vietējo sanatoriju iemītnieki te tiek vesti uz speleoterapiju, jo visu gadu alā ir nemainīgs mitrums un temperatūra ap +8ºC. Vietām alu griestus nevar pat saredzēt – tik augsti tie ir. Grotas, aizas, klintis – tas viss dziļā pazemē, 890 m virs jūras līmeņa.

Augstie Tatri

Slovākijas alternatīva Alpiem, kas ir iemīļota vieta kā tūristu, tā vietējo vidū. Augstajos Tatros ir 17 kalnu virsotnes, kuru augstums pārsniedz 2500 metrus virs jūras līmeņa un pati augstākā virsotne ir Gerlachovský štít, kas ir 2655 metrus augsta. Aktīvās atpūtas cienītājiem šeit vienmēr būs ko darīt: vasarā doties kalnu pārgājienos un ziemā braukt ar slēpēm vai sniega dēļiem. Mazāk sportiskie tūristi var atpūsties pie kalnu ezeriņiem un baudīt kalnu skatus no trošu vagoniņiem, kas jūs var uzvest arī otrajā augstākajā virsotnē Lomnicky stit 2633 metru augstumā.

Boiņica

Kalnu un rožu ieskauta viduslaiku piļu pērle, kas atrodas apmēram 150 km no Bratislavas. Slavena ar slēgtajiem un pat ziemā vaļējiem mineralizētajiem baseiniem, kuros ūdens temperatūra ir no + 28ºC līdz + 48ºC. Te atrodas arī lielākais zooloģiskais dārzs Slovākijā (42 ha lielā platībā). Pils uzcelta uz klints – travertīna pakalnā, un tās Zilajā un Bruņinieku zālē redzamā simbolika liecina par saistību ar brīvmūrniecību. Kā jau viduslaikos, pils apsilde notika no speciālām krāsnīm zem grīdas, pa kuras atverēm siltais gaiss ieplūda zālē. Pie pils iekšpagalma akas ir iespēja nokļūt pazemes alā, kura ir 22m gara un 6m augsta. Viens no apbrīnu izraisošiem objektiem ir ungāru karaļa Matiaša liepa, kas ir vairāk kā 700 gadus veca un 12,5m plata diametrā, un tā joprojām zaļo un aug, lai arī sakņu sistēma kļuvusi niecīga.

Tradicionālie ēdieni

Ar aitas sieru pildītas rīvētu kartupeļu klimpas, gulašu zupa, kazas siers un kāpostu zupa ar desu.