Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Irāna ir greznās Persijas impērijas mantiniece. Ceļotājiem paveras skaistie mošeju un zilo kupolu skati. Redzēsiet viduslaiku sienu gleznojumus, dārgos, brīnišķīgos paklājus, kurus sastapsiet pasakainajās pilīs, kā arī Šahu dinastijas rotaslietas. Irāna sevī slēpj lielu vēsturisko mantojumu – krāšņas dabas ainavas, bāgātu nacionālo virtuvi un izsmalcinātus mākslinieciskos darbus. Ģeogrāfija Ziemeļos Irāna robežojas ar Armēniju, Azerbaidžānu un …

Irāna ir greznās Persijas impērijas mantiniece. Ceļotājiem paveras skaistie mošeju un zilo kupolu skati. Redzēsiet viduslaiku sienu gleznojumus, dārgos, brīnišķīgos paklājus, kurus sastapsiet pasakainajās pilīs, kā arī Šahu dinastijas rotaslietas. Irāna sevī slēpj lielu vēsturisko mantojumu – krāšņas dabas ainavas, bāgātu nacionālo virtuvi un izsmalcinātus mākslinieciskos darbus.

Ģeogrāfija

Ziemeļos Irāna robežojas ar Armēniju, Azerbaidžānu un Turkmenistānu, austrumos ar Pakistānu un Afganistānu, kā arī ar Turciju un Irāku rietumos. Irānas jūras robeža dienvidos ir Persijas līcis, kura pretējā krastā atrodas Kuveita, Sauda Arābija, Bahreina, Katara un Apvienotie Arābu Emirāti. Irāna ir kalnaina zeme – teritorijas reljefu veido vairākas augstas kalnu grēdas un plašā Irānas kalniene, kas aizņem visu valsts centrālo daļu. Tās augstākā virsotne ir Demāvends (5604 m).

Vēsture

Irānas islāma revolūcijas laikā 1979. gadā no varas gāza Irānas šahu Mohammadu Rezā Pehlevī. Valstī tika nodibināta teokrātiska islāma republika, kuru vadīja ajatolla Ruholla Homeinī. Revolūciju bija izraisījusi vispārējā neapmierinātība ar šaha korumpēto un represīvo režīmu. Revolūcija pārsteidza pasauli, jo atšķirībā no citām revolūcijām, to nevadīja politiska ideoloģija vai nacionālisms, bet gan islāma reliģija.

Šajā laikā tika iznīdētas Rietumu dzīvesveida radītā ietekme, valstī tika ieviesti stingri islāma likumi. Irānas iedzīvotāji ir dziļi reliģiozi, un islāma ticība stipri ietekmē visas dzīves jomas.
1980. gadā Irānā iebruka Irākas karaspēks un sekojošajā astoņus gadus ilgajā karā gāja bojā vairāk nekā 400 000 valsts iedzīvotāju.

Klimats

Valstī ir ļoti atšķirīgi laikapstākļi. Ziemeļos esošajos kalnos, kas robežojas ar Kaspijas jūru, ir salīdzinoši daudz nokrišņu, taču kopumā Irānā ir maz nokrišņu, to daudzums atkarīgs no gadalaika. Vasaras temperatūra reti pārsniedz 29°C.

Apskates vietas

Teherāna

Āzijā šī ir viena no lielākajām pilsētām. Teherānai ir raksturīga liela nacionalitāšu un konfesiju daudzveidība, bet galvenokārt tajā dzīvoja persieši, azerbaidžāņi un mazandarani. Savukārt galvenā reliģija ir islāms. Lielākās mazākumtautības, kurām ir atšķirīgas reliģiskās pārliecības, ir armēņi, asīrieši, ebreji un kurdi. Izrakumi liecina, ka vietā, kur pašlaik atrodas Teherāna, ir atradusies apmetne jau 6000 gadus pirms mūsu ēras. Cilvēki šeit, Elbrusa kalna piekājē, patvērās no tveicīgā tuksneša, kas atradās dienvidos. Taču šī pilsēta netiek uzskatīta par pievilcīgu galvaspilsētu piesārņojuma, satiksmes haosa un milzīgo pūļu dēļ. Galvenās atrakcijas Teherānā ir pilsētas apbrīnojamie muzeji, kuros ir eksponāti no pirmsākumiem. Galvenā ne-muzeju atrakcija ir pilsētas tirgus placis, kas ir tik liels, ka to var uzskatīt par atsevišķu pilsētu.

Esfahana

Zilās flīzes uz reliģiskajām celtnēm, kā arī majestātiskie tilti spilgti kontrastē ar karsto, sauso Irānas ainavu pilsētas ārpusē. Šeit ir ne tikai brīnišķīga arhitektūra un patīkams klimats, bet arī kopējā atmosfēra ir relaksējoša. Īpašas intereses vērta ir Imāma mošeja. Imāma Homeinī parks ir viens no lielākajiem pilsētu parkiem pasaulē. Čehel-Sotun muzejs-parks ir apbrīnojams 17.gs. paviljons. Vanka katedrāle ir vēsturiski centrālā vieta armēņu baznīcai Irānā. Esfahana atrodas apmēram 400 km uz dienvidiem no Teherānas. Nokļūt var ar lidmašīnu, autobusu vai vilcienu, kas kursē regulāri.

Širaza

Viena no nozīmīgākajām pilsētām viduslaiku Irānas dzīvē, Zandu dinastijas valdīšanas laikā (1747-1777) tā bija galvaspilsēta. Širazā noritējusi aktīva zinātniskā un radošā dzīve un kādu laiku arī bohēma. Mūsdienās pilsētā valda relaksējoša atmosfēra ar plašām, koku ieskautām avēnijām. Šeit ir daudz pieminekļu, dārzu un mošeju, viena labākajām Irānas universitātēm, kur ir daudz studentu. Širazā ir irāņu dzejnieka Hafeza dārzs un kapavieta, Šaha Čeraha mauzolejs, kas ir svarīgs šiītu svētceļojumu mērķis, muzejs ar relikvijām no Zandu dinastijas valdīšanas laikiem, kā arī Eramas dārzs, kura mālā, blakus baseinam atrodas 19. gs. Hadžāru pils. Pilsēta atroas 900 km uz dienvidiem no Teherānas.

Nasir al-Mulk mošeja

Nasir al-Mulk mošeja jeb Rozā mošeja ir tradicionāla Širazas mošeja, kas atrodas Nakhal ciematā. Tā tika uzcelta Ghadžāru dinasstijas laikā un joprojām izmanto apsargāta ar Nasir al Mulk fonds. Tā tika celta 1876.gadā pēc Mirza Hasan Ali Nasir al Molk pavēles, viens no Ghadžāru dinastijas valdniekiem un tika pabeigta 1888.gadā. Dizaineri bija Muhameds Hasan-e-Memar un Muhameds Reza Kashi Paz-e-Shirazi.
Mošejā plaši izmanto krāsaino stiklu tās fasāde un tā parāda citus tradicionālos elementus, piemēram, Panj-kaseh-i (pieci dobumi) savā dizainā. Tā ir nosaukta par tautas kultūru kā Rozā mošeja sakarā ar rozā krāsas flīžu izmantošanu tās interjerā. Šo mošeju paredzēts apmeklēt tikai sievietēm.

Tradicionālie ēdieni

Irānai ir savdabīga un nenoliedzami garšīga virtuve, ko ir vērts vismaz vienreiz nobaudīt. No uzkožamajiem izceļams ir Halīm – no sautētas gaļas un kviešu graudiem. Otrie ēdieni ir balstīti uz rīsiem, piemēram, Havīg Polo – rīsi ar burkāniem vai Adass Polo – rīsi ar lēcām. Klāt nāk Fesenjan – sautēta pīles vai cita putna gaļa. Mahi sefīd – cepta zivs ar citroniem, karriju, pipariem. Kabab kubideh – grilēta gaļa (vērša vai jēra). Saldajā tiek baudītas dateles ar cukuru, halva.