Izvēlies savu ceļojumu

Galamērķis

Ceļojuma veids

Ceļojuma laiks

Ceļojuma budžets

Izraēla ir valsts, kuru kaut reizi dzīvē jāapmeklē katram cilvēkam. Tā ir viena no pārsteidzošākajām pasaules valstīm, kur niecīgā teritorijā sadzīvo neaptverams Eiropas un Āzijas kultūru mikslis, meži, kalni un tuksneši. Izraēlas karte ir izraibināta ar kopš bērnības pazīstamiem nosaukumiem un vilinoši svešiem apzīmējumiem. Izraēla ir pasaules civilizāciju šūpulis, triju pasaules reliģiju Svētā Zeme, tūkstošgadu …

Izraēla ir valsts, kuru kaut reizi dzīvē jāapmeklē katram cilvēkam. Tā ir viena no pārsteidzošākajām pasaules valstīm, kur niecīgā teritorijā sadzīvo neaptverams Eiropas un Āzijas kultūru mikslis, meži, kalni un tuksneši. Izraēlas karte ir izraibināta ar kopš bērnības pazīstamiem nosaukumiem un vilinoši svešiem apzīmējumiem. Izraēla ir pasaules civilizāciju šūpulis, triju pasaules reliģiju Svētā Zeme, tūkstošgadu tradīcijas, pēdējo simt gadu dramatiskās vēstures krustceles un arī mūsdienīgi attīstīta valsts.
Izraēla – Bībeles Apsolītā zeme. Neaptverama senatnes un mūsdienu līdzāspastāvēšana. Pieskarieties vēstures liecībām: pastaigājiet pa takām, kur pirms tūkstoš gadiem gājuši krustneši, pirms diviem tūkstošiem gadu staigājis Jēzus Kristus, pims trim tūkstošiem – Ķēniņs Dāvids, bet vēl tūkstoš gadu senāk – patriarhs Ābrams.

Mūsdienās Izraēlas valsts nozīmē lielas, mūsdienīgas pilsētas ar viesnīcām, kazino, restorāniem, diskotēkām un naktsklubiem, trokšņainiem un krāsainiem tirgus laukumiem un, protams, daudziem kilometriem brīnišķīgu smilšu pludmaļu: šī valsts taču atrodas Vidusjūras dienvidaustrumu krastā un Sarkanās jūras ziemeļos.

Ģeogrāfiskais stāvoklis

Atrodas Tuvajos Austrumos Mazāzijas pussalā jeb DR Āzijā. Z-D virzienā valsts stiepjas 426 km garumā no Galilejas kalniem līdz Sarkanajai jūrai. Z robežojas ar Libānu, ZA- ar Sīriju, A-ar Jordāniju, DR- ar Ēģipti, R valsts krastus apskalo Vidusjūra. Galējos dienvidus apskalo Sarkanās jūras Akabas līcis.

Iedzīvotāji un valoda

Izraēlas kopējais iedzīvotāju skaits ir nedaudz zem 7 miljoniem, gandrīz 82% no kuriem sastāda ebreji (gan Izraēlā dzimušie, gan no 80 pasaules valstīm repatriētie), 17% – arābi (pamatā – musulmaņi) un atlikušie aptuveni 1,5% – kristieši, druzi, čerkesi un daudzu citu nacionālo kopienu pārstāvji.

Ivrits un arābu valoda ir oficiālās valsts valodas, taču pateicoties tam, ka Izraēlā dzīvo iebraucēji no daudzām pasaules valstīm, uz ielas var dzirdēt ļoti dažādas valodas.

Klimats

Izraēla ir izvietota trijās klimatiskajās joslās vienlaicīgi. Lielākajā daļā Vidus- un Ziemeļizraēlas valda Vidusjūras klimats, kam raksturīga karsta vasara un lietaina ziema. Piejūras līdzenumā ir karsts un mitrs vasarā, bet patīkami ziemā; turpretim kalnos ir sausas vasaras, bet diezgan aukstas ziemas. Izraēlas dienviddaļā un austrumdaļā valda tuksnešu klimats: tur ir sauss un karsts, dienas un nakts temperatūras ievērojami atšķiras. Starp tuksnesi un piejūras rajonu atrodas pussausā zona ar pārejas klimatu.

Valūta

Oficiālā Izraēlas valūta ir jaunais šekelis (1šekelis = 100agari). Izraēlā ir apgrozībā 200, 100, 50 un 20 šekeļu banknotes.

Izraēlā var norēķināties ar visu veidu kredītkartēm. Ārzemju valūtu var apmainīt bankās, viesnīcās un pasta nodaļās, taču visizdevīgāko kursu piedāvā licenzēti valūtas maiņas punkti (1USD pēc vērtības atbilst apmēram 4,5 šekeļiem). Ir atļauta ārzemju valūtas ievešana valstī neierobežotā daudzumā – gan naudas zīmēs, tūristu čekos, gan bankas kredītzīmēs.

Sestdiena un svētki

Pēc ebreju tradīcijām sestdiena sākas no saules norietēšanas brīža piektdienas vakarā un beidzas līdz ar saulrietu sestdienas vakarā. Šajā laikā, tāpat kā svētku dienās veikali, daudzi restorāni, daži kinoteātri un citas sabiedriskas vietas ir slēgtas, nekursē arī sabiedriskais transports. Šajā laikā var izmantot taksometru pakalpojumus. Aiz cieņas pret valsts tradīcijām, neiesakām iebraukt pilsētu reliģiozajos kvartālos.

Virtuve

Daudzie restorāni, bufetes, bāri un kafejnīcas piedāvā apmeklētājiem plašā izvēlē gan pazīstamus, gan eksotiskus ēdienus no eiropiešu, ķīniešu, krievu, indiešu un marokāņu virtuvēm. Tipisko izraēliešu virtuvi sauc par „košerņu”. Ivritā ar vārdu „košer” apzīmē produktus, kas atbilst ebreju ēšanas principiem un noteikumiem. Cūkgaļa, dažu veidu zivis (sams, vēdzele, lašveidīgie u.c.) un moluski ir aizliegti, bet gaļas un piena ēdienus nedrīkst lietot kopā. Tādēļ brokastīs Jums nekad netiks pasniegts biezpiens ar desu, bet vakariņās neceriet ieraudzīt piena produktus. Praktiski visās Izraēlas viesnīcās ēdieni tiek pasniegti pēc košerņas virtuves principiem, tomēr ir arī atrodamas kafejnīcas un restorāni, kur šie principi netiek ievēroti.

Iepirkšanās

Izraēla ir slavena ar savu juvelierizstrādājumu ražošanu, īpaši ar briljantiem un zelta rotaslietām. Diezgan lēti Izraēlā var iegādāties vīnus un no Nāves jūras minerālvielām ražoto kosmētiku, kā arī austrumu saldumus. Iegādājoties dārgākus pirkumus ( vērtībā virs 100USD), palūdziet veikalā apzīmogotu čeku, ko pie izlidošanas no valsts uzrādīt Gen-Gurion lidostā. Šajā gadījumā Jums tiks atgriezts nomaksātais PVN (17%).

Apskates objekti

Netānija, Jafa – senā Palestīnas ostas pilsēta, Briljantu birža, Jeruzaleme, Olīvkalns, Krusta ceļš, Raudu mūris, Ķēniņa Dāvida kaps, Kristus Agonijas bazilika, Ģetzamenes dārzs, Betlēme, Nāves jūra, Kumranas alas, Haifa, Tibērija, Kineretas ezers – Galilejas jūra, Nācarete.

Dienvid-austrumos Jūs pārsteigs Nāves jūra ar smaragda un akvamarīna nokrāsām, pie kam šī jūra ir ļoti bagāta ar sāļiem un minerāliem. Šeit ir daudz minerālo avotu, un tāpēc Izraēlā ir ļoti daudz atveseļošanās kūrortu. Savukārt avoti ar saldūdeni ir ļāvuši izveidot šeit tādas oāzes kā Ein-Gedi, Ein Bokek.

Izraēlas dienvidu daļu apskalo kobalt-zilie Sarkanās jūras ūdeņi ar savu kūrortu Eilatu, kas aizsniedzas līdz Ēģiptei un Jordānijai. Un visbeidzot Izraēlas ziemeļu pērles – Galilejas jūras, Kineretas, zilie ūdeņi, īstenībā saldūdens ezera, kas jau no senseniem laikiem kalpojis par iedvesmas avotu dzejniekiem un muzikantiem.

Izraēlā ir seno un vareno civilizāciju izrakumi un mūsdienu pilsētas. Šeit ir ticības un svētuma avoti, kas atrodas pie mistiskās Cfatas Raudu Sienas…Via Doloroza un Galileja Kalni… Al Aksas mošejas kupols… Bahaijas dievnams Haifā… Mūsdienīgi kūrorti kā Ein Bokek leģendāro jūru krastos un ārstniecības iestādes ar minerālūdeņiem pie seno romiešu pirtīm.

Haifa

Izraēlas ziemeļu galvaspilsēta, kas atrodas Karmela kalna pakājē pie Vidusjūras. Pieckilometrīgās pludmales, viena no kurām ir tīrākā un skaistākā Izraēlā, Karmela parka, kas ir lielākais Izraēlā, zaļie meži piedāvā lielu atpūtas un izklaides veidu izvēli.

Haifā mierā un saticībā dzīvo 270,000 sešu reliģiju pārstāvji – kriestieši, jūdi, musulmaņi, bahaiji, ahmadisti un drudzi. Pēdējo gadu laikā Haifa pārvērtusies par svarīgu tūrisma centru. Šeit var atrast izklaides, kas piemērotas visai ģimenei: muzeji un galerijas, pilsētas teātris, konoteātri, sporta kompleksi, daudzie restorāni, kafejnīcas un pabi, ielu mākslinieku uzstāšanās un izstādes, pastaigas pa alejām un tidzniecības centri. Haifa arī tiek uzskatīta par kongresu un izglītības centru – universitāte un tehnikums, Starptautiskais Kongresu un Izstāžu centrs, starptautiskais izpētes centrs kompjūteru ražošanā.

Pilsētas ciemiņu rīcībā – Haifa ir slavena ar savu viesmīlību un augsto servisa līmeni. No Haifas ostas ir īsākais ceļš uz Jordāniju, Kipru, Turciju un Grieķijas salām. Pilsētas ērtais ģeogrāfiskais stāvoklis ļauj ātri un ērti nokļūt līdz interesējošajiem objektiem Akko, Rietumu Galileju, Nazaretu, Karmela rajoni, kas ir slaveni ar savām vīna ražotnēm un pagrabiem.
Haifa ir vienīgā Izraēlas pilsēta, kurā darbojas pazemes kanātu ceļš – Karmelīts , kas savieno augšējo pilsētu ar apakšējo. Tikai šeit sestdienās darbojas sabiedriskais transports. Visa gada garumā Haifā notiek festivāli un svētki.

Haifā atrodas 25 dažādu konfesiju dievnami, starp kuriem īpaši izceļami Karmelītu klosteris un karmelītu baznīca Stella Maris, pareģa Iļjas ala – svētvieta trim ticīgajiem un Kababira kvartāls, kurā dzīvo musulmaņu sektas Ahmeda sekotāji. Īpašu vietu ieņem Bahaiju templis un dārzi – astotais Pasaules brīnums. 19 terases lēzeni izvietotas uz gleznainās Karmela kalna nogāzes – no pašas virsotnes līdz restaurētajai vācu kolonijai pakājē. Pašā dārzu centrā atrodas zeltkupola dievnams, kur novietoti viena ticības dibinātāja, pazīstama ar vārdu Babs, mirstīgās atliekas. Dārzā augošie augi savesti gandrīz no visas pasaules. Viss šis skaistums ir radīts pēc arhitekta Fariborsa Sabha projekta, kas pazīstams kā slavenā Lotosa dievnama Jaunajā Deli projektētājs. Saulrietā, kad dārzos un ārpus tiem iedegas gaismas, var vērot neatkārtojamu gaismas priekšnesumu.

Saules apspīdēta un jūras gaisa piesātināta, slīgstoša viszaļākajos zaļumos un koku ēnās – tā ir Haifa – pilsēta, kas pastāvīgi attīstās un dzīvo 24 stundas!

Eilata

Atrodas Izraēlas tālakajā dienvidu punktā. Šī pilsēta – kūrorts parādās ceļotāja acu priekšā bez brīdinājuma. Tikko Jūs braucāt pa dienvidu augstieni un Aravas tuksnesi, bet jau pēc minūtes – Jūs jau esiet pie Sarkanās jūras! Pēdējo 20 gadu laikā Eilatai ir prestiža ziemas kūrorta reputācija, tā ideāla vieta, uz kuru var doties laikā, kad Eiropā valda ziema. Taču aizvien vairāk tūristu atklāj, ka vasaras atpūta Eilatā nav sliktāka par ziemas.

Eilata – tās ir greznas viesnīcas un tirdzniecības centri, saule, jūra, kalni un nebeidzamas izklaides. Šeit viss ir piemērots atpūtai – gan aktīvai, gan pasīvai. Jūs pēc izvēles variet doties braucienā ar jahtu, apmeklēt zemūdens observatoriju, lēkt ar izpletni.. Visas izklaižu iespējas nemaz nav iespējams nosaukt!!!

Eilatā ir vairāk nekā desmit zemūdens peldēšanas centru. Nirt var visa gada garumā. Iesācējiem tiek dota iespēja iziet īsus apmācības kursus. Tiem, kas nevēlas nirt ne ar masku un trubiņu (snorkelling), ne ar akvalangu (diving), tiek piedāvāta snuba – niršana, kuras laikā gaiss tiek pievadīts lejā pa lokanu trubu. Katrus divus nirējus pavada instruktors. Dziļums – līdz 6 m.
Tāds ceļojums zemūdens pasaulē neprasa papildus sagatavošanos un ir pieejams katram, kurš prot peldēt. Izraēlieši uzskata, kas tas ir viņu izgudrojums.

Tiem, kuriem patīk romantiski izbraucieni ar auto, Eilatā tiek piedāvāti 3 veidu maršruti ceļojumam pa tuksnesi. Četru stundu ilgais brauciens pa Timnas ieleju un dabas parku Hai Bar, kas atrodas 35 km uz ziemeļiem no līča. Ceļotāju priekšā paveras brīnišķīga Eilatas ainava, burvīgais ezers. Pusdienās – tradicionālais beduīnu ēdiens.
Sarkanā Kanjona safari – ceļš ved caur Vadi Šlomo gar upi Rahavam. Sākumā ir pacelšanās uz skatu platformas, pēc tam „nejauši” tiek ieraudzīts svaiga ūdens avots pašā tuksneša vidū. Vēlāk seko nolaišanās kanjonā.
Melnais Kanjons,Joaša Kalns un Salamona alas. Brauciens pa krāsaino granīta kalnu veidojumu ar pacelšanos Joaša kalna virsotnē, no kurienes paveras skats uz Izraēlu, Ēģipti un Jordāniju.

Telaviva

Telaviva – „Pavasara paugurs” – tā skan pilsētas nosaukuma latviskais tulkojums. Dinamiskā, trokšņainā un kosmopolītiskā Telaviva ir lielākā Izraēlas pilsēta un valsts darījumu centrs. Šajā pilsētā tiek slēgti daudzmiljonu darījumi kā arī tiek nodrošināts viss nepieciešamais pilnvērtīgai atpūtai.
Telaviva ar savām ielu kafejnīciņām, lieliskajiem muzejiem, burvīgajiem parkiem un pludmalēm, koncertzālēm un teātriem, elegantajiem restorāniem, mūsdienīgajiem tirdzniecības centriem un modes preču veikaliem ir kā radīta labai un kvalitatīvai laika pavadīšanai.

Šī pilsēta ir svētki tiem, kuriem patīk labi paēst. Te var atrast restorāniņus ar mājas virtuvi, ielu kafejnīcas, kas vilina ar kapučino un espresso aromātiem, ekskluzīvus restorānus, kas piedāvā itāļu un franču virtuvi, daudz austrumu restorānus – sākot no marokāņu, jemeniešu, turku un beidzot ar levantiešu. Dažādo restorānu un kafejnīcu apmeklēšana izraēliešiem izveidojusies kā savdabīgs sporta veids. Tāpēc izraēliešu restorāni no eiropiešu restorāniem atšķiras ar draudzīgām cenām. Paēst Telavivā vienmēr ir garšīgi, lēti un sātīgi!

Tūristiem, kas vēlas iepazīt interesanto pilsētas nakts dzīvi, jāpārslēdzas uz „Telavivas laiku”. Izklaide krogos, bāros, diskotēkās un citās līdzīgās atpūtas vietās sākas 10 vakarā un ilgst līdz rītausmai. Ne velti Telavivu dēvē par „pilsētu bez apstājas”. Šī pilsēta ir radīta gājēju pastaigām. Var pastaigāties pa piejūras bulvāri, kas stiepjas vairāku kilometru garumā gar greznām viesnīcām. Obligāti apmeklējiet Karmeles tirgu Jemenas kvartālā – kas ir viens no lielākajiem Tuvo Austrumu tigiem, kas atrodas zem klajas debess. Īpašu uzmanību pelnījusi Jaffa – senākā osta Vidusjūrā, pilsēta ar vairāku gadsimtu senu vēsturi un iespaidīgiem arheoloģiskajiem izrakumiem. Romantikas mīlētāji ar baudu varēs pastaigāties pa šaurajām ieliņām, no kurām paveras pasakaina Telavivas piekrastes panorāma. Gleznainajā ostas rajonā atrodas vieni no labākajiem zivju restorāniem valstī. Vakaros ir vērts apmeklēt restaurēto Vecpilsētu, kurā atradīsiet mākslas galerijas, dažādu nozaru amatnieku darbnīciņas, naktsklubus un ēstuves. Utenis Jaffo – baudījums tiem, kas meklē izdevību iepirkties „pa lēto”.

Telaviva pārsteidz ar savām daudzajām galerijām un dažādajiem amatniecības centriem, kur var ieraudzīt labākos vietējo un ārzemju mākslinieku darbus. Šeit ir sakoncentrētas Izraēlas kultūras pērles. Telavivas lepnums ir jaunais Goldas Meiras vārdā nosauktais mākslas centrs, kurā atrodas Izraēlas opera, deju un teātru trupas, koncertzāles. Pasaulslavenais Izraēlas filharmonijas orķestris koncertē Manna Auditorijā, blakus Izraēlas Nacionālajam teātrim Gabima. Vēl viens kultūras centrs, ko būtu vēlams apskatīt, ir Suzannas Dellalas Dejas centrs, kas atrodas gleznainajā Neve Cedek kvartālā. Telaviva atrodas starptautiskās organizācijas UNESCO uzraudzībā. Pēdējo gadu laikā pilsētas izskats ir ļoti mainījies. Šur tur parādās mūsdienīgi daudzstāvu tirdzniecības centri.

Pēc Telavivas apmeklēšanas, te gribas atgriezties atkal!

Jeruzaleme

Jebkurš ceļš uz Jeruzalemi ved pa svētceļnieku iemītām takām. Ceļotājiem īpaši patīk brīnišķīgā panorāma, kas paveras no kalnainās pilsētas. Cara Dāvida galvaspilsēta ir svēta vieta triju pasaules reliģiju konfesijām. Šodien Jeruzalemes atstātais bagātais mantojums savijas ar Izraēlas galvaspilsētas dinamisko tempu. Jeruzaleme ir kā liela, krāsaina mozaīka: jūdu, kristiešu un musulmaņu svētnīcas, no kurām galvenās ir Raudu mūris, Svētās kapavietas baznīca, Al Aksa mošeja.
Pilsēta visa gada garumā piedāvā dažādu kultūras pasākumu programmu.

Jeruzaleme – sapnis tiem, kuriem patīk doties pastaigās.

Jeruzalemes sirds ir Vecpilsēta, kas slēpjas aiz milzīgiem mūriem. Tajā līdzās pastāv četri biezi apdzīvoti kvartāli – musulmaņu, kristiešu, armēņu un ebreju…

Katru dienu uz Tempļu kalnu, Raudu mūri, Svētās kapavietas baznīcu plūst vairāki tūkstoši ticīgo. Izraēlieši un tūristi labrāt klaiņo pa šaurajām Svētās pilsētas ieliņām, pulcējas vietējos tirdziņos un uz ilgāku laiku pakavējas pie nelielo restorāniņu un kafejnīcu galdiņiem, uzsūcot mūžigi dzīvās Jeruzalemes smaržas un skaņas.

Dzīve turpinās ari ārpus vecpilsētas sienām. Uz austrumiem no tās atrodas arābu rajoni, bet uz rietumiem – jaunie ebreju kvartāli. Tur pat arī var atrast Knessetu (Parlamentu) un Augstāko tiesu, Eiropas ebreju katastrofas muzeju.
Lielākā daļa Jeruzalemes viesnīcu atrodas blakus Vecpilsētai, kas ir īpaši ērti tūristiem. Tiem, kuri Svētajā pilsētā grib pavadīt vairāk laika,ir iespēja izvēleties kādu no visdažādāko kategoriju viesnīcām.

Nāves jūra

Nāves jūra (tautā saukta arī par Sāls jūru un Asfalta jūru) atrodas 48 km attālumā no Telavivas un 360 km no starpkontinentālajā ieplakā, kas izveidojusies Eirāzijas un Āfrikas atdalīšanās rezultātā. Tās garums ir 76 km, platums – 17 km, bet dziļums līdz 350 m. Nāves jūra – unikāla vieta: tās maģiskās dziedināšanas spējas pazina Aristotelis, ķēniņš Irods un Kleopatra.. No piejūras oāzēs augošajiem augiem, īpaši balzamēšanas koka, gatavoja vērtīgu kosmētiku, smaržas un zāles. Šodien tie, kuri ierodas šajā brīnumainajā vietā, saņem pirmklasīgu terapeitisko ārstēšanu. Viena no Nāves jūras rajona īpatnībām – tā neparastie biometeoroloģiskie apstākļi.Saule. Tā atrodas 412 metru zem jūras līmeņa, tāpēc te ir unikāla saules gaisma. Šajā zemākajā planētas Zeme punktā ir ļoti biezs gaisa slānis. Kopā ar ūdens tvaika un minerālu dabīgo filtru, kas paceļas no ūdens virsmas, tas atstaro kaitīgos ultravioletos starus, kas var apdedzināt ādu, bet laiž cauri maigos ultravioletos starus, kuriem piemīt dziedinošas spējas. Tāpēc Nāves jūras piekraste ir īpaši labvēlīga ārstnieciskām saules peldēm. Pat pēc ilglaicīgas uzturēšanās saulē šeit nav iespējams gūt ādas apdegumus.

Senais cietoksnis Masada

Senais cietoksnis Masada, ko lika uzcelt ķēniņš Irods Lielais, skaitās simbols, kas apliecina mazā Jūda pretošanos visuvarenajai Romai.Tas atrdas kalnos aptuveni 400 m augstumā blakus Ein-Gedas unEin-Bokekas šosejai. Kāpums kalnā kājām pa Čūskas taku aizņem apmēram stundu, bet ar toršu dzelzceļu tikai 5 minūtes. No aprīļa līdz oktobrim vakaros šeit tiek rīkoti gaismas-skaņas priekšnesumi. Nāves jūras dienvidos atrodas trīs oāzes, kas nodēvētas par aizsargājamiem dabas parkiem. To daudzveidīgie tropiskie augi, mazie ezeriņi un ūdenskritumi krasi kontrastē ar, apkārt esošajām, kailajām klintīm. Šeit audzē vīģu palmas, mango kokus, nodarbojas ar mājputnu kopšanu, ir mazs zoodārzs un kaktusu parks.

Nacionālais parks Kumrans atrodas Nāves jūras ziemeļu piekrastē.V ar apmeklēt skaņas – gaismas priekšnesumu: „9000 gadi, kopš cilvēks dzīvo Nāves jūras ziemeļu piekrastē”.